Język angielski
Logo NEW-DENT

BLOG

dentysta

Rodzaje implantów zębowych

Implant to specjalny element, wykonany z odpowiedniego, biokompatybilnego materiału zastępujący wcześniej utracony korzeń zęba. Umożliwia on zamocowanie tzw. korony zębowej czyli po prostu widocznej części zęba. Ze względu na rodzaj zastosowanego materiału rozróżniamy implanty tytanowe i cyrkonowe (ceramiczne). Stomatologiczne implanty tytanowe charakteryzują znakomitą osteointegracją, czyli połączeniem z kością, wytrzymałością i trwałością oraz mogą być stosowane u większości pacjentów bez skutków ubocznych. Wadą zastosowania tego metalu jest jego srebrnoszary kolor. 

W przypadku odsłonięcia szyjki zębowej implant taki może być widoczny, a przez to mało estetyczny – zdarza się to rzadko, ale należy również wziąć to pod uwagę przy wyborze rodzaju materiału. Alternatywą może być implant wykonany z tlenku cyrkonu. Również cyrkon dobrze integruje się z tkanką kostną, jest wytrzymały i trwały, a jego główną zaletą jest kolor zbliżony do koloru zębów, więc jest niewidoczny i bardzo naturalny. Bardzo dobrym rozwiązaniem, łączącym zalety obu materiałów jest stosowanie koron hybrydowych. W tym przypadku w kości umieszcza się implanty tytanowe natomiast część korony przechodząca przed dziąsło oraz sama korona wykonywana jest z tlenku cyrkonu zapewniając znakomitą estetykę.

Zastosowanie implantów

Oprócz zastosowanego materiału lekarz wybiera implant dopasowany warunków kostnych pacjenta. Aby zapewnić sukces leczenia implantologicznego na lata, wszczepiony implant musi mieć zapewnioną odpowiednią ilość kości wokół siebie. Dlatego przed leczeniem implantologicznym przeprowadza się tomografię komputerową, która daje pełny obraz kości w której planujemy umieścić implanty. Przy dobrych warunkach kostnych można stosować implanty o standardowych rozmiarach i tu nie ma problemów. Niestety po utracie zębów kość zanika, i po dłuższym czasie może okazać się, że warunki anatomiczne są niewystarczające do wprowadzenia standardowych implantów. W przypadku stwierdzenia znacznego zaniku kości na wysokość możemy zastosować tzw. krótkie implanty o rozbudowanej strukturze bocznej, dzięki czemu możemy uniknąć konieczności skomplikowanej i kosztownej odbudowy kości. W przypadku nieuzupełnienia brakującego zęba na czas dochodzi do zwężenia odległości między zębami – wtedy możemy zastosować wąskie implanty. Obecnie występują już nawet takie, których szerokość wynosi zaledwie 3mm. Gdy zachodzi konieczność wszczepienia implantów w miejsce brakujących przednich zębów (zależy nam na czasie) można zastosować natychmiastowe obciążenie implantów. Oznacza to że w dniu zabiegu na świeżo wszczepionym implancie od razu umieszczana jest estetyczna odbudowa tymczasowa, która po ostatecznym wgojeniu implantów wymieniana jest na docelową. W niektórych przypadkach nie możemy od razu obciążać implantów wtedy zaszywa się je pod dziąsłem aby, nie zakłócać procesu osteointegracji. Wymaga to zwykle dłuższego leczenia, nawet do sześciu miesięcy, ale efekty uzyskujemy bardzo dobre.

copyright 2022 - wszelkie prawa zastrzezone|realizacja: Clearsense
Polityka prywatności