Język angielski
Logo NEW-DENT

BLOG

Aparat ortodontyczny

Wszystko, co musisz wiedzieć o noszeniu aparatu ortodontycznego

Aparaty ortodontyczne stają się coraz bardziej popularne. Można je zobaczyć u wielu osób dorosłych, nie tylko u dzieci. I nic dziwnego – leczenie ortodontyczne może być wykonywane u osób w każdym wieku. Wyleczenie wady zgryzu to nie tylko kwestia urody. Krzywe zęby mogą powodować wiele problemów zdrowotnych. Co trzeba wiedzieć o aparacie?

Dlaczego leczenie wad zgryzu jest potrzebne?

Leczenie ortodontyczne jest konieczne przede wszystkim ze względów zdrowotnych. Krzywy zgryz może powodować problemy z gryzieniem, wyraźną wymową, a nawet oddychaniem. Stłoczone, nieprawidłowo ustawione zęby mogą się szybciej psuć i powodować inne problemy na przykład choroby dziąseł. To też kwestia urody. Osoby, które zdecydowały się na aparat ortodontyczny, po latach stwierdzają, że nabrały pewności siebie i chętniej się uśmiechają.

Czy aparat wprowadza jakieś ograniczenia żywieniowe?

Leczenie ortodontyczne nie narzuca wielu ograniczeń żywieniowych. Trzeba unikać tylko twardych produktów, aby podczas ich gryzienia nie ryzykować oderwania zamków. Twarde jabłko można pokroić na mniejsze kawałki, a marchewkę – ugotować albo zetrzeć. Niektóre przyprawy delikatnie zabarwiają ligatury (gumki). Nie jest to jednak dużym problemem – są one bowiem wymieniane przy każdej wizycie u ortodonty. Wskazane jest unikanie słodyczy i kolorowych napojów, które powodują próchnicę. To jednak nic nowego, nawet dla osób bez wad zgryzu. Osoba nosząca aparat po każdym posiłku powinna umyć zęby. Resztki jedzenia czasami przyklejają się do aparatu i mogą przyspieszać powstawanie próchnicy.

Czy zakładanie aparatu boli?

Absolutnie nie! Bardzo wrażliwe osoby mogą czuć delikatny dyskomfort na dzień po założeniu aparatu, gdyż ich zęby nagle zmuszone są do przemieszczania się. Ulgę wtedy przynosi zwykły środek przeciwbólowy z kiosku. Niektórzy mają wrażenie, że zamki drażnią delikatną błonę śluzową w jamie ustnej, jednak ortodonci zawsze wręczają swoim pacjentom specjalne plastry wosku, którymi mogą oni zabezpieczyć dany element aparatu, dopóki ciało się do niego nie przyzwyczai. Samo zakładanie aparatu jest jednak procesem całkowicie bezbolesnym.

copyright 2022 - wszelkie prawa zastrzezone|realizacja: Clearsense
Polityka prywatności