Język angielski
Logo NEW-DENT

BLOG

Leczenie kanałowe zębów

Na czym polega leczenie endodontyczne

Leczenie endodontyczne zębów, powszechnie zwane kanałowym, jest stosowane w takich przypadkach, gdy w miazdze zęba pojawił się nieodwracalny stan zapalny. Jest to wtedy jedyny sposób, aby uratować ząb i aby nie doszło do dalszych powikłań mogących objąć otaczającą kość a nawet nawet cały organizm.

Kilka słów o budowie zębów

Aby lepiej zrozumieć, na czym polega metoda leczenia endodontycznego, warto najpierw poznać podstawowe elementy, z których składają się nasze zęby. Najogólniej każdy z nich posiada widoczną koronę oraz korzeń, który ukrywa się w dziąśle. Część koronowa składa się od zewnątrz ze szkliwa nadającego zębowi biały kolor, zaraz pod nim mamy zębinę, a jeszcze bardziej wewnątrz skrywa się miazga zęba. Miazga składa się z dużej ilości nerwów oraz naczyń krwionośnych, jej funkcje to przede wszystkim dostarczanie substancji odżywczych do całego zęba, kontrolowanie, czy jest w nim wystarczająca ilość niezbędnych minerałów oraz odbieranie bodźców czuciowych.

Leczenie kanałowe

Czasem (zwykle w związku z zaniedbaną próchnicą głęboką) dochodzi do nieodwracalnego stanu zapalnego miazgi, które wymaga leczenia kanałowego, aby uchronić chory ząb przed całkowitym usunięciem. Leczenie endodontyczne może przebiegać na różne sposoby, ale najczęściej wyróżnia się w nim takie etapy jak:

  • znieczulenie zęba i opracowanie jego wnętrza, to znaczy otwarcie go, wyjęcie całej miazgi wraz z nerwami, a następnie oczyszczenie i odkażenie kanałów oraz odpowiednie ich poszerzenie;
  • osuszenie odkażonych kanałów i wypełnienie ich gutaperką, aby szczelnie zamknąć je na całej długości, co zapobiega przedostawaniu się do nich i do otaczającej kości bakterii
  • po zakończeniu zabiegów wewnątrz zęba przychodzi czas na odbudowę jego części koronowej; można wykonać ją nowoczesnymi materiałami kompozytowymi, ale w związku z tym, że ząb po leczeniu staje się bardziej kruchy, warto rozważyć jego wzmocnienie wkładem z włókna szklanego albo nawet przy bardzo dużym ubytku zdecydować się na nałożenie korony porcelanowej. W ten sposób odbudowany ząb po kanałowym leczeniu może nam służyć jeszcze przez długie lata.

copyright 2022 - wszelkie prawa zastrzezone|realizacja: Clearsense
Polityka prywatności