Język angielski
Logo NEW-DENT

BLOG

implanty zębowe

Czy implanty zębowe wymagają wymiany?

Implanty zębowe są rozwiązaniem coraz popularniejszym pośród pacjentów zmagających się z brakiem zęba. Od innych rozwiązań protetycznych odróżnia je wysoka estetyka, wygoda używania na poziomie bliskim prawdziwego zęba. Nie ma jednak sensu ukrywać faktu, że ich wszczepienie jest przedsięwzięciem kosztownym i może wiązać się z bólem. Niektórzy z pacjentów obawiają się, że ten proces będzie musiało powtórzyć po pewnym czasie. Jak to wygląda w rzeczywistości?

Czy implant trzeba wymieniać?

Jeśli operacja zostanie przeprowadzona prawidłowo, implant zrośnie się z kością a pacjent właściwie o niego dba— nie. Implant jest metalowym elementem wkręconym, a później obrośniętym tkanką kostną, do którego przykręcona jest porcelanowa korona. Implanty mogą służyć pacjentowi przez wiele lat nawet przez całe życie, i u większości pacjentów tak właśnie jest.

Kiedy implant może wypaść?

Istnieją jednak trzy ewentualności, które mogą spowodować konieczność wymiany implantu:

  • nieprzyjęcie się wszczepu — istnieje możliwość odrzucenia implantu przez ciało pacjenta. Jest ona bardzo rzadka i zdarza się np. z powodu złego stanu ogólnego zdrowia pacjenta, palenia papierosów, infekcji miejsca zabiegu.
  • zła higiena — niedostateczna dbałość zarówno o zęby jak i implanty mogą doprowadzić do stanów zapalnych dziąseł oraz przyzębia a w konsekwencji do szybkiego zaniku kości wokół implantu i jego utraty. Ogromny wpływ na niewystępowanie zakażeń jamy ustnej także ogólny stan zdrowia pacjenta, a także właściwe odżywianie i styl życia. Dalego uczulamy wszystkich pacjentów naszej poradni implantologicznej, aby o swoje sztuczne zęby dbali równie dobrze, jak o prawdziwe.
  • uszkodzenie mechaniczne — zazwyczaj dotyczy korony. Jeśli nasze zęby zostaną uszkodzone w skutek na przykład nieszczęśliwego wypadku, konieczne może okazać się wymienienie korony lub w ekstremalnych przypadkach uszkodzenia kości czaszki całego implantu na nowy.

Jak widać, za każdym razem, jeśli dojdzie do wypadnięcia implantu, jest to wynikiem działania czynników zewnętrznych lub błędów ludzkich i jest wypadkiem przy pracy, a nie planową wymianą protezy i zdarza się bardzo, bardzo rzadko.

copyright 2022 - wszelkie prawa zastrzezone|realizacja: Clearsense
Polityka prywatności