Język angielski
Logo NEW-DENT

BLOG

leczenie zęba u dentysty

Czym jest i jak przebiega leczenie kanałowe

Spośród różnych zabiegów wykonywanych w gabinetach stomatologicznych leczenie endodontyczne, powszechnie znane jako leczenie kanałowe, jest tym, wobec którego pacjenci mają największe obawy. Tylko czy jest się w ogóle czego bać? Czy tzw. kanałówka jest bolesna? Sprawdź, na czym polega taki zabieg. Zapraszamy do lektury.

Jakie są wskazania do przeprowadzenia leczenia kanałowego?

Leczenie endodontyczne jest zalecane przede wszystkim wtedy, kiedy w jamie ustnej pacjenta dojdzie do poważnych ubytków próchniczych. Częstą przyczyną tzw. kanałówki jest również martwica miazgi zęba, która może prowadzić do rozprzestrzeniania się zapalenia i zakażenia na struktury okolicy okołowierzchołkowej oraz do zmian w obrębie kości wyrostka zębodołowego.

Stomatolodzy zalecają jej wykonanie także wtedy, kiedy pacjent doznał urazu uzębienia: złamania lub zwichnięcia. Leczenie kanałowe może mieć też związek z planowanym uzupełnieniem protetycznym. Przed wykonaniem mostów lub koron jego przeprowadzenie bywa konieczne.

Na czym polega leczenia kanałowe?

Przebieg leczenia endodontycznego różni się nieznacznie w zależności od wybranej metody. Możliwe jest wykonanie zabiegu bez lub z mikroskopem. W trakcie leczenia stomatolog oczyszcza kanał i opracowuje go specjalnymi narzędziami wyprodukowanymi ze stopów niklowo-tytanowych. Celem zabiegu jest usunięcie miazgi zęba z systemu kanałów korzeniowych, dezynfekcja i szczelne wypełnienie go materiałami stomatologicznymi. Usunięcie chorobowo zmienionej miazgi eliminuje ból i pozwala zachować ząb w jamie ustnej.

Warto przy tym podkreślić, że leczenie kanałowe nie jest bolesne: specjalista przeprowadza je po podaniu pacjentowi znieczulenia miejscowego. Po jego zakończeniu możliwe jest odczuwanie dyskomfortu, który ustępuje po pewnym czasie.

copyright 2022 - wszelkie prawa zastrzezone|realizacja: Clearsense
Polityka prywatności