Język angielski
Logo NEW-DENT

BLOG

dziewczynka z diastemą nosząca aparat ortodontyczny

Diastema – problem natury estetycznej czy początek większych kłopotów?

Diastema to przypadek, kiedy górne jedynki nie przylegają do siebie, pozostawiając przerwę między zębami. Dla większości osób jest to problem tylko natury estetycznej, ale czy może on wiązać się z innymi konsekwencjami zdrowotnymi?

Czy warto leczyć diastemę?

Przerwy między zębami węższe niż 2 mm nie wiążą się z problemami stomatologicznymi, więc ich usuwanie nie jest konieczne z tego właśnie powodu. Mogą jednak powodować dyskomfort psychiczny i być źródłem kompleksów, a wtedy warto skonsultować się ze stomatologiem. Z kolei diastemy o szerokości przekraczającej 2 mm są uważane za wadę zgryzu i powinny być leczone. Dzieje się tak dlatego, że mogą powodować choroby przyzębia oraz problemy z mową, a zwłaszcza tzw. seplenienie świszczące, które objawia się świszczącym brzmieniem głosek takich jak ś, ź, ć i dź. Jeśli szukacie poradni ortodontycznej w Lublinie, polecamy swoje usługi, mamy duże doświadczenie w leczeniu wad zgryzu.

Sposoby usuwania diastemy

Metoda, dzięki której możliwe będzie usunięcie diastemy, dobierana jest przez stomatologa indywidualnie dla każdego pacjenta. Pod uwagę brany jest wiek pacjenta, zgryz pacjenta oraz stan dziąseł. Najczęściej wykorzystywanym sposobem na pozbycie się przerwy między zębami jest aparat ortodontyczny, który stopniowo zsuwa zęby na prawidłowe miejsce. Taki proces może trwać rok, ale jeśli pacjentowi zależy na szybkim efekcie, można zdecydować się na licówki, pod warunkiem że stomatolog nie widzi ku temu przeciwwskazań. Licówki to cienkie płytki, najczęściej wykonane z porcelany, mocowane na przedniej stronie zęba. Rozwiązaniem problemu diastemy jest także bonding, czyli zamaskowanie przerwy międzyzębowej przy użyciu materiału kompozytowego. Jeśli diastema jest bardzo szeroka próba zamknięcia jej licówkami lub bondingiem spowoduje powstanie złych proporcji w długości i szerokości siekaczy. W taki wypadku najpierw stosuje się aparat ortodontyczny, a po jego zdjęciu licówki. Niekiedy diastema spowodowana jest nieprawidłowym umiejscowieniem przyczepu wędzidełka wargi górnej pomiędzy siekaczami. W tym przypadku należy najpierw, przed leczeniem ortodontycznym wykonać niewielki zabieg chirurgiczny w znieczuleniu miejscowym korygujący przyczep wędzidełka.

W celu dobrania najlepszego sposobu pozbycia się diastemy zachęcamy do kontaktu z naszym gabinetem stomatologicznym w Lublinie, gdzie można kompleksowo zadbać o stan zębów i osiągnąć piękny uśmiech.

copyright 2022 - wszelkie prawa zastrzezone|realizacja: Clearsense
Polityka prywatności