Język angielski
Logo NEW-DENT

BLOG

Leczenie kanałowe

Jak przygotować się do leczenia kanałowego?

Nieprawidłowa higiena jamy ustnej, a także unikanie wizyt u stomatologa może prowadzić do pojawienia się próchnicy, która wywołuje dolegliwości bólowe, a także powoduje zainfekowanie miazgi zęba. W takiej sytuacji występuje potrzeba wdrożenia leczenia kanałowego.

Co warto wiedzieć o leczeniu kanałowym?

Głównym objawem świadczącym o postępującym procesie próchnicowym jest silny i przeszywający ból, który pojawia się okresowo. Kolejnym następstwem zaawansowanej próchnicy jest nadwrażliwość zębów. W trakcie spożywania zimnych bądź ciepłych napojów, a także słodyczy często pojawia się kłujący ból. Nie leczona próchnica z czasem prowadzi do nieodwracalnego stanu zapalnego miazgi charakteryzującego się ciągłym bardzo silnym bólem, nasilającym się szczególnie w nocy. Na tym etapie zapalenia miazgi zęba konieczne jest leczenie kanałowe, polegające w uproszczeniu na usunięciu zainfekowanej miazgi z kanałów korzeniowych i wypełnienie ich szczelnym materiałem stomatologicznym. Wyleczony w ten sposób  ząb może jeszcze przez wiele lat funkcjonować w jamie ustnej.

Jednym z mitów dotyczących leczenia kanałowego jest przeświadczenie, że to zabieg bolesny. Nic bardziej mylnego! Leczenie endodontyczne najczęściej odbywa się w znieczuleniu miejscowym, przez co pacjent nie odczuwa bólu. Istnieją również wskazania do przeprowadzenia zabiegu w narkozie, aczkolwiek takie postępowanie wdrażane jest w wyjątkowych przypadkach.

Jak należy przygotować się do leczenia kanałowego?

Na początkowym etapie leczenia stomatolog przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem, podczas którego uzyskuje informacje dotyczące stanu zdrowia. Kolejnym krokiem przygotowującym do rozpoczęcia leczenia kanałowego jest wykonanie dokładnej diagnostyki zęba. W trakcie badania sprawdzany jest stan twardych tkanek zęba oraz reakcja na różne bodźce, np. zimno, na podstawie której lekarz ocenia stan miazgi. Niezwykle istotne jest zdjęcie RTG, na którego podstawie lekarz stomatolog ocenia stan zęba, ilość i kształt kanałów korzeniowych oraz stan tkanek okołowierzchołkowych.

Od pacjenta nie wymaga się specjalnego przygotowania, jeśli nie planuje się przeprowadzenia zabiegu w znieczuleniu ogólnym. Należy pamiętać, by nie stresować się w gabinecie. Warto uważnie słuchać poleceń, a także informacji, jakie przekazuje lekarz stomatolog zarówno przed, jak i w trakcie czy po zabiegu.

copyright 2022 - wszelkie prawa zastrzezone|realizacja: Clearsense
Polityka prywatności