Choć implanty zębowe są bardzo często mylone z wszczepem połączonym z koroną protetyczną, w rzeczywistości są to niewielkie, przypominające śrubkę elementy, które mają zastąpić naturalny korzeń zęba. Są zakładane wtedy, kiedy uratowanie zęba pacjenta okazuje się niemożliwe. Na implanty zębowe decydują się więc te osoby, których czeka ekstrakcja zęba lub zamierzają uzupełnić powstałe już braki zębowe.
Jednym z bezwzględnych przeciwwskazań do założenia implantu zębowego jest nieleczona cukrzyca. Należą do nich również choroby złośliwe. Jednak poza przeciwwskazaniami bezwzględnymi można także wyróżnić przeciwwskazania względne, mianowicie:
Przeprowadzenie leczenia implantologicznego jest wskazane niemal zawsze – pod warunkiem, że nie ma ku temu konkretnych przeszkód (np. pacjent choruje na chorobę nowotworową lub na cukrzycę, która nie jest przez niego leczona). Choć istotna jest nie tylko kondycja zdrowotna pacjenta, ale i wielkość korzenia i kości znajdującej się wokół ubytku.
Warto pamiętać o tym, że zwlekanie z decyzją o wszczepieniu implantu zębowego może prowadzić do poważnych konsekwencji, na przykład w postaci przechylania się sąsiednich zębów, ścierania się ich, a nawet zaniku kości. Jeśli więc pacjent ma ząb, którego nie da się już odratować i konieczne jest jego wyrwanie bądź już przebył zabieg wyrywania zęba, dobrze, by jak najszybciej skontaktował się ze swoim dentystą i zasięgnął porady dotyczącej najkorzystniejszej ścieżki postępowania.