Język angielski
Logo NEW-DENT

BLOG

Periodontologia

Periodontologia: diagnozowanie oraz leczenie chorób przyzębia

Jeśli myślimy o schorzeniach zębów, to jako pierwsza i najbardziej niebezpieczna z chorób przychodzi nam na myśl próchnica. I rzeczywiście w związku z tym, że w naszej codziennej diecie pojawia się bardzo dużo cukru, to często zęby atakowane są przez bakterie próchnicowe przyczyniające się do powstawania ubytków. Jednak istnieją również choroby, które atakują przyzębie, czyli tkanki otaczające i utrzymujące zęby w zębodołach. Choroby te mogą być w pierwszych stadiach rozwoju mniej widoczne, nie dając prawie żadnych objawów, lecz jeśli nie zostaną w porę wykryte i zatrzymane, to mogą doprowadzić nawet do wypadania zębów.

Periodontologia

Dziedziną stomatologii, która zajmuje się rozpoznawaniem i leczeniem chorób przyzębia oraz błony śluzowej jamy ustnej, jest periodontologia. Nie wszyscy mają tego świadomość, ale choroby przyzębia są bardzo częstą przypadłością zaraz po próchnicy. Są to przede wszystkim wszelkie stany zapalne dziąseł oraz kości otaczającej ząb. Mogą one występować u ludzi w każdym wieku, a jeśli nie zostaną zdiagnozowane i w porę wyleczone, to doprowadzają nawet do rozchwiania i wypadania zębów. Główne przyczyny chorób przyzębia to niewłaściwa higiena jamy ustnej, palenie papierosów, uwarunkowania genetyczne, a także schorzenia takie jak cukrzyca i choroby ogólnoustrojowe np. reumatoidalne. Niektórzy pacjenci z przyczyn genetycznych są szczególnie narażeni na wystąpienie i gwałtowny przebieg zapalenia przyzębia nawet przy względnie dobrej higienie. Mówimy wtedy o agresywnym zapaleniu przyzębia.

Paradontoza to najczęstsza choroba dotykająca tkanek przyzębia. Powstaje ona w wyniku trwającego przez długi czas procesu zapalnego zapoczątkowanego przez drobnoustroje chorobotwórcze w naturalny sposób gromadzące się w miejscu stykania się dziąseł z zębami. Tworzy się tak zwana płytka bakteryjna, która jeśli nie będzie regularnie usuwana podczas mycia zębów, przekształca się w twardy kamień nazębny. W miarę upływu czasu, stała obecność dużej ilości bakterii oraz narastającego kamienia powoduje wytworzenie stanu zapalnego, w wyniku którego kość otaczająca ząb ulega resorpcji (rozpuszczeniu), a więzadła trzymające ząb w zębodole ulegają uszkodzeniu. Widocznym objawem jest krwawienie z dziąseł, a także mogą pojawić się dolegliwości bólowe. Jeśli proces ten nie zostanie w porę zahamowany, doprowadza on do trwałej utraty kości, odsłaniania się szyjek zębowych, a później nawet rozchwiania zębów.

Dlatego niezwykle istotna jest właściwa higiena jamy ustnej ograniczająca narastanie kamienia nazębnego oraz regularne wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym z profesjonalnym oczyszczaniem zębów. Pamiętajmy, że wczesne wykrycie pierwszych objawów choroby pozwala na podjęcie przez periodontologa odpowiednich działań leczniczych i zapobiegnięcie poważnym konsekwencjom.

copyright 2022 - wszelkie prawa zastrzezone|realizacja: Clearsense
Polityka prywatności