Język angielski
Logo NEW-DENT

BLOG

implanty zębowe

Z czego zrobione są implanty zębów?

Celem zabiegu wszczepienia implantów zębowych, nazywanych też implantami stomatologicznymi jest zastąpienie korzenia brakującego zęba. Taki implant może zostać wykonany z różnych materiałów, przy każdy z nich cechuje się nieco inną specyfiką. Implanty zębowe zwykle mają cylindryczny kształt, który przypomina naturalny korzeń zęba pacjenta. Ich wygląd kojarzony być może ze śrubami. W każdym implancie znajduje się gwint, dzięki któremu jest on zakotwiczany w kości.

Czym powinien charakteryzować się implant zębowy?

Implant zębowy może różnić się pod względem kształtu, powierzchni, rodzaju gwintu, a także materiału, z którego został wykonany. Na trzy pierwsze cechy wpływa w szczególności wybrany producent oraz jego doświadczenie, które poparte zostało przeprowadzeniem licznych badań naukowych. Specjalista wybiera implanty pod kątem kształtu i materiału, z którego wykonywany jest dany implant, po to, aby najlepiej sprawdził się w konkretnej klinicznej u pacjenta.

Należy jednak pamiętać o tym, że materiał wykorzystywany do produkcji implantów zębowych musi spełniać określone wymagania. Tylko wtedy jest bezpieczny dla pacjenta, a efekty wykonanego zabiegu są zgodne z uprzednimi oczekiwaniami pacjenta. Implanty zębowe powinny zostać wyprodukowane z materiału, który:

  • nie ulega korozji,
  • jest dobrze tolerowany przez tkanki żywe organizmu,
  • ulega osteointegracji, czyli połączeniu powierzchni implantu z kością pacjenta,
  • nie stanowi zagrożenia dla pacjenta, nie powoduje alergii.

Z jakich materiałów wykonywane są implanty zębowe?

W naszym gabinecie stomatologicznym zlokalizowanym w Lublinie przeprowadzamy zabieg implantacji z wykorzystaniem implantów zębowych wykonanych z tytanu. Przy czym do produkcji implantów zębowych możliwe jest zastosowanie zarówno czystego tytanu, czyli tytan klasy 4, jak i jego stopów: tytan klasy 5 lub stop tytanu z cyrkonem. Stopy tytanu poprawiają właściwości implantów, podnosząc ich wytrzymałość mechaniczną. Istnieją także implanty w całości wykonane z tlenku cyrkonu, które nie zawierają tytanu. Wszystkie wymienione rodzaje materiałów używanych do produkcji implantów to materiały biozgodne, obojętne dla organizmu oraz ulegające osteointegracji, czyli połączeniu z kością własną pacjenta.

copyright 2022 - wszelkie prawa zastrzezone|realizacja: Clearsense
Polityka prywatności