Język angielski
Logo NEW-DENT

BLOG

leczenie nadwrażliwości zębów

Profilaktyka i leczenie nadwrażliwości zębów

Nadwrażliwość zębów to częsta dolegliwość występująca u ludzi w różnym wieku. Objawia się dyskomfortem i nagłym bólem zębów podczas szczotkowania, jedzenia i picia zimnych, gorących, bardzo słodkich lub kwaśnych posiłków i napojów. Dzieje się tak dlatego, że osłabieniu ulega zewnętrzna warstwa zęba czyli szkliwo, które chroni jego wnętrze przed działaniem czynników termicznych i chemicznych. Cieńsze, uszkodzone szkliwo nie stanowi już właściwej ochrony i poprzez odsłoniętą zębinę, do silnie unerwionego wnętrza zęba docierają różne bodźce, powodując podrażnienie. Skutkuje to uczuciem dyskomfortu i nieprzyjemnymi dolegliwościami bólowymi. Przyczyny uszkodzenia szkliwa i powstawania nadwrażliwości mogą być rozmaite. Najczęściej wymienia się wśród nich czynniki mechaniczne np. przeciążenie związane ze zgrzytaniem zębami, zbyt mocne szczotkowanie lub używanie szczoteczki o twardym włosiu, niedawno przebyte czyszczenie zębów lub inne zabiegi stomatologiczne, a także takie nawyki jak obgryzanie paznokci albo podgryzanie długopisu podczas pracy. Przyczyną nadwrażliwości może być również osłabienie szkliwa w wyniku diety bogatej w kwasy, a także odsłonięcie się niepokrytych szkliwem powierzchni korzeni zębów w wyniku paradontozy.

 

Konsultacja ze stomatologiem

Jeśli odczuwamy nadwrażliwość zębów, niezbędna jest wizyta u stomatologa, który przeprowadzi właściwą ocenę i zlokalizuje przyczyny występującej u nas dolegliwości. Jeśli jest to bruksizm, czyli mimowolne zgrzytanie zębami zwykle występujące podczas nocy, wtedy pomocne będzie wykonanie specjalnych szyn nakładanych na zęby na czas snu i chroniących je przed dalszymi uszkodzeniami. W gabinetach stomatologicznych dostępne są również zabiegi pokrywania zębów lakierami z fluorem, stymulacja mineralizacji, nakładanie specjalnych plomb kompozytowych, aby odizolować odsłoniętą zębinę oraz preparaty impregnacyjne znoszące nadwrażliwość.

W zmniejszeniu objawów nadwrażliwości pomóc może także zmiana diety polegająca na ograniczeniu spożywania produktów bogatych w cukry i kwasy, które doprowadzają do uszkodzeń szkliwa. Ważne jest także zmodyfikowanie nawyków związanych z codzienną higieną zębów, to znaczy używanie szczoteczki o miękkim włosiu, mycie zębów ruchami wymiatającymi zamiast szczotkowania poziomego oraz używanie past łagodzących objawy nadwrażliwości.

copyright 2022 - wszelkie prawa zastrzezone|realizacja: Clearsense
Polityka prywatności