Język angielski
Logo NEW-DENT

BLOG

Blog

Diastema – problem natury estetycznej czy początek większych kłopotów?

23/08/22
dziewczynka z diastemą nosząca aparat ortodontyczny

Diastema to przypadek, kiedy górne jedynki nie przylegają do siebie, pozostawiając przerwę między zębami. Dla większości osób jest to problem tylko natury estetycznej, ale czy może on wiązać się z innymi konsekwencjami zdrowotnymi? (więcej…)

Czy implanty zębowe wymagają wymiany?

03/08/22
implanty zębowe

Implanty zębowe są rozwiązaniem coraz popularniejszym pośród pacjentów zmagających się z brakiem zęba. Od innych rozwiązań protetycznych odróżnia je wysoka estetyka, wygoda używania na poziomie bliskim prawdziwego zęba. Nie ma jednak sensu ukrywać faktu, że ich wszczepienie jest przedsięwzięciem kosztownym i może wiązać się z bólem. Niektórzy z pacjentów obawiają się, że ten proces będzie musiało powtórzyć po pewnym czasie. Jak to wygląda w rzeczywistości? (więcej…)

Jak wygląda zabieg podniesienia dna zatoki szczękowej?

26/07/22
lekarz radiolog analizujący prześwietlenie zatok przynosowych

Zatoki szczękowe to symetrycznie położone jamy w czaszce, znajdujące się nad zębami trzonowymi górnej szczęki, od czwórki do siódemki. Dna zatok od korzeni zębów oddziela cienka kość. Jej grubość jest cechą bardzo indywidualną. U niektórych osób ma ona kilkanaście milimetrów, podczas gdy u innych korzenie zębów od dna zatoki oddziela tylko błona śluzowa. (więcej…)

Braki w uzębieniu – dlaczego nie wolno ignorować tego problemu?

19/07/22
braki w uzębieniu

Braki w uzębieniu powszechnie są uznawane za defekt estetyczny, ale mogą powodować wiele innych problemów, dlatego nie można ich ignorować. (więcej…)

W jakich sytuacjach należy wykonać zabieg periodontologiczny?

28/06/22
kobieta na wizycie u stomatologa

Periodontologia jest dziedziną, specjalizacją, stomatologii. Zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem chorób przyzębia i błony śluzowej. Są to struktury odpowiedzialne za utrzymanie naszych zębów w zębodołach. Zaliczamy do nich: dziąsła, więzadła przyzębne oraz kości wyrostków zębodołowych. (więcej…)

Aparat ortodontyczny – kto nie powinien go nosić?

21/06/22
aparat ortodontyczny

Różne rodzaje aparatów ortodontycznych są najskuteczniejszym sposobem korygowania wad zgryzu. Jednak, jak przy każdej terapii istnieją pewne przeciwwskazania, które wykluczają ich zastosowanie. Dlatego poniżej zamieszczamy listę przeciwwskazań, które częściowo lub całkowicie wykluczają użycie aparatu ortodontycznego. Jeśli jakikolwiek z poniższych punktów cię dotyczy, koniecznie powiadom o nim lekarza ortodontę w momencie stwierdzenia wady zgryzu. Cześć z nich wyklucza tylko niektóre rodzaje aparatów lub wymusza ich specyficzne zastosowanie. (więcej…)

Co poza próchnicą może być przyczyną bólu zębów?

26/05/22
kobieta z bolącym zębem u stomatologa

Ból w jamie ustnej to sygnał, którego nie należy bagatelizować. Za dyskomfort może odpowiadać wiele infekcji oraz urazów zębów. W takiej sytuacji konieczna jest wizyta w gabinecie stomatologicznym, ponieważ tylko dentysta jest w stanie rzetelnie ocenić stan uzębienia oraz rozpoznać dolegliwości, które nieleczone mogą prowadzić do poważniejszych chorób. (więcej…)

Kieszonki dziąsłowe – przyczyny i objawy

19/05/22
badanie stomatologiczne

Pomiędzy brzegiem dziąsła a powierzchnią szkliwa znajduje się mała szczelina, której prawidłowa głębokość wynosi maksymalnie 3 mm. Jeżeli szerokość wgłębienia jest większa to mamy do czynienia ze zmianą patologiczną, którą nazywa się kieszonką dziąsłową. Tę dolegliwość dentystyczną dzieli się na dwa rodzaje, w zależności od przyczyny. Kieszonką rzekomą określamy zmiany na tle zapalnym oraz związane z obrzękiem lub przerostem dziąsła, a kieszonką prawdziwą — związaną z utratą przyczepu łącznotkankowego, który łączy ząb z dziąsłem. (więcej…)

Kiedy noszenie aparatu ruchomego przynosi najlepsze efekty?

12/05/22
aparat ortodontyczny trzymany na dłoniach

Ortodoncja to dziedzina stomatologii umożliwiająca leczenie wad zgryzu. Podstawowym narzędziem pracy ortodonty jest aparat na zęby, dzięki któremu możliwe jest wyrównanie uzębienia. Stosowanie aparatu ortodontycznego pomaga zębom zmienić pozycję na prawidłową poprzez wywołany na nie nacisk. Z tego powodu prosty zgryz jest realnym osiągnięciem zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Poza aparatami stałymi, które są naklejane na zęby, wyróżnia się też aparaty ruchome. (więcej…)

Jak wygląda zabieg wszczepienia implantu zęba?

22/04/22
implant stomatologiczny

Kiedy w uzębieniu pojawiają się braki pojedynczych zębów, bardzo istotne jest ich jak najszybsze uzupełnienie. Jest to ważne nie tylko z powodów estetycznych, lecz także ze względu na prawidłową mechanikę żucia pokarmów oraz zapobieganie przemieszczaniu się tych zębów, które pozostały w szczęce. Jedną z dostępnych możliwości są korony protetyczne, jednak wymagają one spiłowania części zdrowych zębów, na których się opierają. Innym rozwiązaniem może być wszczepienie implantów i zabieg ten nie wiąże się z ingerencją w naturalne zęby znajdujące się obok.

(więcej…)

copyright 2021 - wszelkie prawa zastrzezone|realizacja: Clearsense
Polityka prywatności