Język angielski
Logo NEW-DENT

BLOG

Blog

Co sprawia, że kobiety częściej cierpią na problemy z uzębieniem?

27/09/21
stomatolog

Częstość pojawiania się różnych schorzeń zależy od wielu czynników – predyspozycji genetycznych, warunków, trybu życia, czy przebytych chorób. Dotyczy to wszystkich problemów zdrowotnych, także dentystycznych. Jedną z ważniejszych zmiennych wpływających na to, z jaką częstotliwością trzeba leczyć zęby w klinice stomatologicznej okazuje się również płeć. Przekonajmy się, dlaczego kobiety będą odwiedzać dentystę częściej. (więcej…)

Na czym polega leczenie kieszonki dziąsłowej?

24/09/21
dentysta

Chyba każdy zgodzi się z tym, że o zęby należy dbać, jak tylko najlepiej się da. W końcu mało kto lubi chodzić do dentysty. Jednak tak naprawdę to właśnie lekarze stomatolodzy pomagają nam poradzić sobie z bardzo różnymi dolegliwościami związanymi z naszym uzębieniem. Jedną z takich właśnie dolegliwości jest problem z kieszonką dziąsłową. Czym jednak ona jest i jak się ją leczy? Zajmijmy się dziś właśnie tym tematem! (więcej…)

Po jakim czasie od usunięcia zęba można wstawić implant?

23/09/21
implanty

Obecnie implantologia stomatologiczna umożliwia łatwą i bezbolesną odbudowę utraconego uzębienia. Dzięki temu nie dochodzi do dalszych chorób jamy ustnej. Ważne jest, aby wstawiane implanty były bezpieczne i wykonane z wysokiej jakości materiałów. Niektórzy jednak zastanawiają się, po jakim czasie od wyrwania zęba można wstawić implant. (więcej…)

Utrwalenie efektów leczenia ortodontycznego – o czym należy pamiętać?

11/08/21
ortodonta

Wiele osób uważa, że moment, w którym zdejmą aparat ortodontyczny, będzie jednocześnie zakończeniem procesu ich leczenia. Niestety sytuacja wygląda nieco inaczej. Jeśli zależy nam na tym, aby efekty, jakie osiągnęliśmy utrzymały się trwale, to konieczne będzie zastosowanie terapii retencyjnej. W zależności od wyjściowej wady zgryzu i metody jaką prowadzone było leczenie ortodontyczne lekarz dobiera odpowiedni aparat retencyjny oraz ustala przez jaki czas należy go stosować. Jakie są zatem metody na utrwalenie wyniku leczenia? (więcej…)

Proteza częściowa kontra całkowita – kiedy zdecydować się na którą?

10/08/21
proteza

Protezy częściowe lub całkowite wykonuje się z tworzywa akrylowego. Jedno i drugie rozwiązanie ma swoje określone zastosowania. Nad wykonaniem jednej z nich musimy się zwykle zastanowić w obliczu konieczności usunięcia zębów, szczególnie jeśli tracimy ich większą ilość. Czym więc się one między sobą różnią i kiedy powinniśmy zdecydować się na wykonanie którejś z nich? (więcej…)

Co ma wpływ na trwałość implantów zębowych?

08/07/21
Implanty stomatologiczne

Implanty stomatologiczne to obecnie jeden z najbardziej cenionych sposobów na uzupełnienie ubytków w uzębieniu. Jest to rozwiązanie trwałe i skuteczne, aczkolwiek nie najtańsze. Jeśli zatem zdecydujesz się na tego rodzaju inwestycję, postaraj się, by implanty służyły Ci jak najdłużej. Jak to zrobić? W niniejszym wpisie wyjaśniamy, co wpływa na trwałość wszczepów zębowych i jak o nie dbać, by utrzymać je w dobrym stanie przez kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. (więcej…)

Dlaczego nie należy zaniedbywać leczenia zębów mlecznych?

08/07/21
Próchnica mlecznych zębów

Wśród rodziców nadal panuje błędne przekonanie, iż leczenie próchnicy zębów mlecznych nie jest konieczne, jako że te i tak wypadną. Taki sposób myślenia może doprowadzić nie tylko do poważnych problemów w jamie ustnej malucha, lecz także do wad wymowy i konsekwencji zdrowotnych. To zrozumiałe, że pierwsze wizyty małego pacjenta w gabinecie stomatologicznym mogą budzić lęk zarówno u niego samego, jak i u opiekunów, nie można jednak bagatelizować psujących się mleczaków. Poniżej wyjaśniamy, dlaczego są one ważne.  (więcej…)

Radiografia cyfrowa w stomatologii

11/02/21
radiografia

Radiograficzne badanie zębów, w skrócie RTG, stanowi podstawowe narzędzie diagnostyki stomatologicznej, pozwalające na określenie rozległości i charakteru zmian chorobowych w tkance zęba. Polega na prześwietleniu uzębienia oraz szczęki promieniami rentgenowskimi i może obejmować od jednego do wszystkich zębów. Jakie są wskazania do radiografii i czym badanie cyfrowe różni się od tradycyjnego? Sprawdź sam! (więcej…)

Profilaktyka chorób przyzębia

14/01/21
ząb

Periodontologia to dziedzina stomatologii, która zajmuje się przede wszystkim leczeniem chorób dotykających przyzębia. Do przyzębia zaliczamy kolejno: dziąsło, ozębną, okostną, kość wyrostka zębodołowego i cement korzeniowy. Odpowiada ono głównie za osadzenie i unieruchomienie zęba w zębodole. (więcej…)

Czy wady zgryzu są uwarunkowane genetycznie?

04/01/21
wada zgryzu

Niektóre wady zgryzu wpływają na wygląd twarzy pacjenta, innych nie widać na pierwszy rzut oka, a ujawniają się dopiero podczas badania przeprowadzanego przez stomatologa lub ortodontę. Zdarza się, że pacjent nie jest świadomy swojej wady, ponieważ nie przeszkadza mu ona na co dzień. Nieleczone wady zgryzu (nawet te, które z pozoru wydają się niewielkie, jak szpary między zębami lub jeden krzywy ząb) mogą mieć poważne konsekwencje zdrowotne: wpływają na funkcjonowanie stawów skroniowo-żuchwowych lub utrudniają poprawne przeżuwanie. (więcej…)

copyright 2021 - wszelkie prawa zastrzezone|realizacja: Clearsense
Polityka prywatności