Nieprawidłowa higiena jamy ustnej, a także unikanie wizyt u stomatologa może prowadzić do pojawienia się próchnicy, która wywołuje dolegliwości bólowe, a także powoduje zainfekowanie miazgi zęba. W takiej sytuacji występuje potrzeba wdrożenia leczenia kanałowego. (więcej…)
Jednym ze skuteczniejszych działań profilaktycznych jest odbywanie regularnych wizyt w gabinecie dentystycznym. Jakie korzyści płyną z systematycznej kontroli swojego uzębienia? (więcej…)
Diastema to przypadek, kiedy górne jedynki nie przylegają do siebie, pozostawiając przerwę między zębami. Dla większości osób jest to problem tylko natury estetycznej, ale czy może on wiązać się z innymi konsekwencjami zdrowotnymi? (więcej…)
Implanty zębowe są rozwiązaniem coraz popularniejszym pośród pacjentów zmagających się z brakiem zęba. Od innych rozwiązań protetycznych odróżnia je wysoka estetyka, wygoda używania na poziomie bliskim prawdziwego zęba. Nie ma jednak sensu ukrywać faktu, że ich wszczepienie jest przedsięwzięciem kosztownym i może wiązać się z bólem. Niektórzy z pacjentów obawiają się, że ten proces będzie musiało powtórzyć po pewnym czasie. Jak to wygląda w rzeczywistości? (więcej…)
Zatoki szczękowe to symetrycznie położone jamy w czaszce, znajdujące się nad zębami trzonowymi górnej szczęki, od czwórki do siódemki. Dna zatok od korzeni zębów oddziela cienka kość. Jej grubość jest cechą bardzo indywidualną. U niektórych osób ma ona kilkanaście milimetrów, podczas gdy u innych korzenie zębów od dna zatoki oddziela tylko błona śluzowa. (więcej…)
Braki w uzębieniu powszechnie są uznawane za defekt estetyczny, ale mogą powodować wiele innych problemów, dlatego nie można ich ignorować. (więcej…)
Periodontologia jest dziedziną, specjalizacją, stomatologii. Zajmuje się diagnostyką oraz leczeniem chorób przyzębia i błony śluzowej. Są to struktury odpowiedzialne za utrzymanie naszych zębów w zębodołach. Zaliczamy do nich: dziąsła, więzadła przyzębne oraz kości wyrostków zębodołowych. (więcej…)
Różne rodzaje aparatów ortodontycznych są najskuteczniejszym sposobem korygowania wad zgryzu. Jednak, jak przy każdej terapii istnieją pewne przeciwwskazania, które wykluczają ich zastosowanie. Dlatego poniżej zamieszczamy listę przeciwwskazań, które częściowo lub całkowicie wykluczają użycie aparatu ortodontycznego. Jeśli jakikolwiek z poniższych punktów cię dotyczy, koniecznie powiadom o nim lekarza ortodontę w momencie stwierdzenia wady zgryzu. Cześć z nich wyklucza tylko niektóre rodzaje aparatów lub wymusza ich specyficzne zastosowanie. (więcej…)
Ból w jamie ustnej to sygnał, którego nie należy bagatelizować. Za dyskomfort może odpowiadać wiele infekcji oraz urazów zębów. W takiej sytuacji konieczna jest wizyta w gabinecie stomatologicznym, ponieważ tylko dentysta jest w stanie rzetelnie ocenić stan uzębienia oraz rozpoznać dolegliwości, które nieleczone mogą prowadzić do poważniejszych chorób. (więcej…)
Pomiędzy brzegiem dziąsła a powierzchnią szkliwa znajduje się mała szczelina, której prawidłowa głębokość wynosi maksymalnie 3 mm. Jeżeli szerokość wgłębienia jest większa to mamy do czynienia ze zmianą patologiczną, którą nazywa się kieszonką dziąsłową. Tę dolegliwość dentystyczną dzieli się na dwa rodzaje, w zależności od przyczyny. Kieszonką rzekomą określamy zmiany na tle zapalnym oraz związane z obrzękiem lub przerostem dziąsła, a kieszonką prawdziwą — związaną z utratą przyczepu łącznotkankowego, który łączy ząb z dziąsłem. (więcej…)