Język angielski
Logo NEW-DENT

BLOG

chore zęby

7 nawyków, które niszczą zęby

Zdrowe zęby to nie tylko piękny uśmiech, ale też podstawa zdrowia całego organizmu. Niestety, wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak ich codzienne nawyki wpływają na stan uzębienia. W tym wpisie przedstawiamy siedem najbardziej szkodliwych dla zębów zachowań, które warto wyeliminować ze swojego życia.

1. Palenie papierosów. To jeden z najgorszych nawyków, jeśli chodzi o zdrowie zębów. Dym tytoniowy powoduje przebarwienia szkliwa, a także osłabia dziąsła i prowadzi do ich recesji. Dodatkowo palacze są bardziej narażeni na rozwój chorób przyzębia, takich jak paradontoza czy zapalenie dziąseł. Warto zatem rzucić nałóg dla dobra swojego uzębienia.

2. Nadmiar kwasów i cukrów. Słodkie i kwasowe napoje oraz przekąski są bardzo szkodliwe dla naszych zębów. Cukry obecne w słodyczach i napojach sprzyjają rozwojowi próchnicy, a kwas zawarty w niektórych produktach osłabia szkliwo zębów.

3. Zgrzytanie zębami. Bruksizm, czyli zgrzytanie zębami, to bardzo szkodliwy nawyk dla uzębienia. W wyniku tego zachowania dochodzi do ścierania szkliwa, co może prowadzić do nadwrażliwości zębów, pęknięć czy nawet ich złamań. Jeśli zauważysz objawy bruksizmu, warto zgłosić się do stomatologa, który dobierze odpowiednie leczenie, np. szynę relaksacyjną.

4. Niewłaściwe szczotkowanie zębów. Nie tylko brak higieny jamy ustnej, ale też niewłaściwe szczotkowanie zębów może prowadzić do problemów stomatologicznych. Zbyt mocne szczotkowanie może uszkodzić szkliwo i dziąsła, dlatego warto używać miękkiej szczoteczki oraz delikatnie masować powierzchnię zębów.

5. Używanie zębów jako narzędzi. Wiele osób nawyk otwierania butelek czy paczek za pomocą zębów. Niestety, takie zachowanie może prowadzić do uszkodzeń szkliwa, pęknięć czy nawet złamań zębów.

6. Unikanie dentysty. Wprawdzie nie jest to nawyk, ale warto o tym wspomnieć, ponieważ brak regularnych wizyt u dentysty przyczynia się do rozwoju poważnych chorób zębów. Lepiej im zapobiegać, odwiedzając systematycznie nasz gabinet stomatologiczny w Lublinie.

7. Nieprawidłowe wybielanie zębów. Domowe sposoby na śnieżnobiałe zęby nie zawsze są skuteczne, a czasem mogą być wręcz szkodliwe. Jeśli chcesz skutecznie i bezpiecznie wykonać zabieg wybielania zębów, skorzystaj z usług stomatologa.

copyright 2022 - wszelkie prawa zastrzezone|realizacja: Clearsense
Polityka prywatności