Język angielski
Logo NEW-DENT

BLOG

braki w uzębieniu

Braki w uzębieniu – dlaczego nie wolno ignorować tego problemu?

Braki w uzębieniu powszechnie są uznawane za defekt estetyczny, ale mogą powodować wiele innych problemów, dlatego nie można ich ignorować.

Problemy ze zdrowiem jamy ustnej i wyglądem twarzy

Brak nawet jednego zęba powoduje komplikacje w całej jamie ustnej. Mogą ulec przesunięciu pozostałe zęby, zwłaszcza te, które sąsiadują z ubytkiem. To z kolei prowadzi do powstawania wad zgryzu. Pojawiające się szpary między zębami lub stłoczenia zębów znacznie utrudniają zachowanie na odpowiednim poziomie higieny jamy ustnej, w konsekwencji tego rozwija się próchnica i stany zapalne dziąseł. Takie nieleczone komplikacje mogą spowodować konieczność usunięcia kolejnych zębów, a to tylko nasila dolegliwości.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że ubytki w zębach wpływają negatywnie na wygląd twarzy. Zmarszczki pogłębiają się, a skóra na linii żuchwy opada, ponieważ nie ma oparcia na łuku zębowym. Ponadto mogą pojawić się problemy, których nie łączy się od razu z ubytkami, a są to głównie przeskakiwanie żuchwy oraz bóle głowy i uszu.

Utrata kilku zębów skutkuje wadami wymowy i seplenieniem lub problemami z prawidłową artykulacją.

Braki zębowe a układ pokarmowy

Luki w uzębieniu negatywnie wpływają na zdolność żucia pokarmu, a rodzaj problemu zależy od tego, jakiego zęba brakuje. Brak przedtrzonowców obniża zdolność rozgniatania pożywienia, brak kłów skutkuje utrudnionym chwytaniem kęsów, siekaczy – ich odgryzaniem, a trzonowców – miażdżeniem. Pozostałe zęby muszą przejmować rolę brakujących, a to skutkuje przeciążeniem nawet zdrowych zębów.

Pokarm niewłaściwie przerzuty i rozdrobniony nie może być prawidłowo strawiony, a to prowadzi do niestrawności i zgagi.

Co zrobić w przypadku ubytków?

Najważniejsze jest szybkie działanie, ponieważ długie zwlekanie może znacząco podnieść koszty leczenia, na które może składać się sterowana regeneracja kości. Podczas wizyty w gabinecie stomatologa, wykonywana jest rekonstrukcja zębów, która przywraca ładny wygląd i funkcjonalność zgryzu. Stosowane są protezy, implanty i mosty protetyczne, które dobierane są do indywidualnego przypadku.

Braki w uzębieniu są zatem problemem nie tylko estetycznym, ale negatywnie wpływają na cały organizm.

copyright 2022 - wszelkie prawa zastrzezone|realizacja: Clearsense
Polityka prywatności