Język angielski
Logo NEW-DENT

BLOG

przygotowywanie protezy zębów

Leczenie protetyczne – na czym polega?

Leczenie protetyczne to dziedzina stomatologii, która zajmuje się odtwarzaniem utraconych tkanek zębowych oraz przywracaniem prawidłowej funkcji i estetyki zgryzu. Protetyka może pozwolić na rozwiązanie problemów związanych z brakami w uzębieniu czy uszkodzeniami zębów. Jak przebiega tego typu leczenie?

Kiedy można mówić o protetycznym leczeniu?

Leczenie protetyczne jest wskazane w przypadkach, gdy występuje utrata jednego lub większej liczby zębów, a także w sytuacjach, gdy ich struktura uległa znacznemu uszkodzeniu. Przyczyn takich problemów może być wiele – od próchnicy, przez urazy mechaniczne, po choroby przyzębia czy efekty nieprawidłowego leczenia stomatologicznego. Braki w uzębieniu nie tylko wpływają na estetykę uśmiechu, lecz także mogą prowadzić do zaburzeń funkcji żucia, mowy czy nawet oddychania. Dlatego też leczenie protetyczne ma na celu zarówno przywrócenie estetyki, jak i poprawę jakości życia pacjenta.

Proces leczenia protetycznego

Leczenie protetyczne rozpoczyna się od wizyty konsultacyjnej u stomatologa, który dokładnie ocenia stan uzębienia pacjenta oraz przedstawia dostępne metody terapeutyczne. W zależności od indywidualnych potrzeb i oczekiwań lekarz może zaproponować różne rozwiązania, takie jak korony, mosty, protezy czy implanty. Protetyką w Lublinie zajmuje się m.in. Centrum Stomatologiczne New-Dent. Kolejnym etapem jest opracowanie szczegółowego planu leczenia oraz wykonanie niezbędnych badań diagnostycznych, takich jak zdjęcia rentgenowskie czy badanie tomograficzne. Na tej podstawie stomatolog dobiera odpowiednią metodę i materiały protetyczne, które będą spełniały wymagania funkcjonalne i estetyczne.

W przypadku koron czy mostów protetycznych konieczne jest także przygotowanie zębów podczas wizyty u stomatologa. Zabieg ten polega na oszlifowaniu zębów podtrzymujących oraz pobraniu wycisku, który posłuży do wykonania indywidualnie dopasowanej pracy protetycznej w laboratorium. W międzyczasie pacjent otrzymuje tymczasowe uzupełnienie, które chroni oszlifowane zęby przed uszkodzeniami. W trakcie kolejnej wizyty stomatolog dokładnie sprawdza dopasowanie uzupełnienia, jego estetykę oraz funkcjonalność. Jeśli wszystko jest w porządku, pacjent może cieszyć się nowym, pięknym uśmiechem.

copyright 2022 - wszelkie prawa zastrzezone|realizacja: Clearsense
Polityka prywatności