Język angielski
Logo NEW-DENT

BLOG

mężczyzna trzyma się za szczękę

Co warto wiedzieć o zębach mądrości?

Zęby mądrości, znane również jako trzecie zęby trzonowe, to ostatnie zęby, które pojawiają się w jamie ustnej. Często ich wyrzynanie może sprawiać problemy, co prowadzi do konieczności przeprowadzenia zabiegu chirurgicznego.

Czym są zęby mądrości i kiedy się pojawiają

Zęby mądrości są ostatnimi zębami, które rosną u człowieka, zwykle między 17. a 25. rokiem życia. Ich nazwa wynika z faktu, że pojawiają się u osób dorosłych, które zdobyły już pewną „mądrość” życiową. Zęby te pełnią funkcję dodatkowych zębów trzonowych, które pomagają w rozdrabnianiu pokarmu. Niestety, ze względu na swoje położenie oraz czas pojawienia się, mogą prowadzić do różnych problemów zdrowotnych.

Problemy związane z wyrzynaniem się zębów mądrości

Wyrzynanie się zębów mądrości może powodować ból i obrzęk dziąseł wokół nich. Czasami zęby te nie mają wystarczającej przestrzeni, aby się wyrżnąć, co może prowadzić do ich częściowego wyrznięcia lub zatrzymania. Zatrzymane zęby mądrości mogą powodować infekcje, próchnicę, krzywe ustawienie innych zębów oraz torbiele. W takich przypadkach konieczne jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego, który pozwoli na usunięcie problematycznych zębów.

Kiedy konieczna jest zabieg usunięcia zęba mądrości?

Zabieg chirurgiczny może być konieczny w przypadku zębów mądrości, które powodują problemy zdrowotne. Jeśli ząb mądrości jest częściowo wyrżnięty lub zatrzymany, może to prowadzić do bólu, infekcji i innych komplikacji. Leczenie takich przypadków polega na usunięciu zęba pod miejscowym znieczuleniu przez chirurga stomatologa. Warto jednak pamiętać, że nie każdy ząb mądrości musi być usuwany – decyzję o zabiegu podejmuje lekarz na podstawie badania klinicznego oraz zdjęcia rentgenowskiego. Zabiegi z zakresu chirurgii stomatologicznej w Lublinie, w tym obejmujące usunięcie zębów mądrości, wykonywane są w naszym Centrum Stomatologicznym.

Przebieg zabiegu i rekonwalescencja

Zabieg usunięcia zęba mądrości przeprowadzany jest w gabinecie stomatologicznym pod miejscowym znieczuleniu. Chirurg stomatolog dokonuje nacięcia w dziąśle, aby odsłonić ząb i kość, a następnie usuwa ząb. Po zabiegu pacjent otrzymuje zalecenia dotyczące higieny jamy ustnej oraz ewentualnego zażywania leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Okres rekonwalescencji po usunięciu zęba mądrości może trwać od kilku dni do tygodnia, w zależności od indywidualnych uwarunkowań pacjenta.

copyright 2022 - wszelkie prawa zastrzezone|realizacja: Clearsense
Polityka prywatności