Język angielski
Logo NEW-DENT

BLOG

ukruszony ząb

5 najczęstszych przyczyn urazów i ukruszeń zębów

Złamanie lub ukruszenie się zęba to problem nie tylko estetyczny, ale i zdrowotny. Jakie są najczęstsze przyczyny prowadzące do jego ukruszenia oraz jak radzić sobie z tym problemem?

Ubytki spowodowane próchnicą

Próchnica to w praktyce najczęstsza choroba zębów, do której doprowadzają bakterie. Tylko w Polsce może ona dotykać około 90 proc. populacji i nieleczona nierzadko skutkuje właśnie ukruszeniem zęba, a nawet jego całkowitym złamaniem. Właśnie dlatego tak ważne jest jej leczenie i to najlepiej we wczesnym stadium.

Niedobór witamin

Na stan zębów wpływa przede wszystkim wapń, a także witamina D, której niedobór jest bardzo częsty wśród Polaków. Jeśli brak tych składników jest skrajny, wówczas zęby stają się bardziej podatne na ukruszenie. Właśnie dlatego tak duże znaczenie ma zdrowa dieta, zwłaszcza w przypadku seniorów.

Nieprawidłowe nawyki

Przyczyny są też jednak zdecydowanie bardziej prozaiczne. Powodem problemu może być nawet przygryzanie długopisu lub ołówka, wskutek czego zazwyczaj cierpią zęby jedynki, których brzegi ulegają wyszczerbieniu.

Sportowe i mechaniczne urazy

Niestety do ukruszenia zębów często prowadzą urazy sportowe, zwłaszcza w sportach kontaktowych takich jak piłka nożna lub sztuki walki. Jak temu przeciwdziałać? Najlepszym sposobem są ochraniacze na zęby, których noszenie zalecane jest także w czasie treningów. Indywidualny ochraniacz na zęby może być wykonany w gabinecie stomatologicznym.

Piercing

Okazuje się, że problematyczne może być nawet noszenie kolczyka w języku. Dlatego też dentyści odradzają, aby raczej nie były one wykonane z twardych metali, zdecydowanie lepiej sprawdzą się bowiem miękkie surowce, które będą dla zębów znacznie bezpieczniejsze.

Jak widać przyczyn urazów oraz ukruszenia zębów może być naprawdę wiele. Jeśli już dojdzie do takiej sytuacji, to koniecznie trzeba udać się do gabinetu stomatologicznego, bowiem pozostawienie złamanego zęba może być w praktyce jeszcze bardziej niebezpieczne i skutkować poważnymi konsekwencjami jeśli chodzi o zdrowie jamy ustnej. W przypadku złamań zębów żywych może dojść do zapalenia miazgi zęba i związanego z tym bólu. Wówczas konieczne będzie leczenie kanałowe.

Ukruszone i złamane zęby najczęściej da się odbudować materiałami kompozytowymi lub koronami protetycznymi. Jednak czasem odbudowa nie jest możliwa i ząb należy usunąć. W takim przypadku najczęściej wdraża się leczenie implantologiczne, które pozwala na uzupełnienie brakującego zęba.

copyright 2022 - wszelkie prawa zastrzezone|realizacja: Clearsense
Polityka prywatności