Protetyka w Lublinie
Specjalizujemy się w protetyce, oferując mosty, korony porcelanowe, licówki porcelanowe, protezy szkieletowe, protezy bezklamrowe na zatrzaskach oraz wiele innych produktów protetycznych. W ramach leczenia protetycznego zajmujemy się też zakładaniem szyn zgryzowych i relaksacyjnych.
Jeśli zmagają się Państwo z brakami w uzębieniu, które niekorzystnie wpływają zarówno na estetykę uśmiechu, jak i funkcję żucia – z pomocą przyjść może protetyka. Ta dziedzina stomatologii, wykorzystując nowoczesne uzupełnienia, pozwala na uzyskanie pięknego uśmiechu oraz poprawę komfortu codziennego funkcjonowania.
Podczas przeprowadzanych w naszej przychodni zabiegów uzupełniamy braki w uzębieniu za pomocą koron, mostów na zębach własnych oraz implantach lub dzięki zastosowaniu protez ruchomych. Metodę uzupełnienia ściśle dopasowujemy do potrzeb pacjenta. Leczenie protetyczne rozpoczyna się więc od konsultacji ze specjalistą oraz ustalenia odpowiedniego planu leczenia.
Współcześnie stosowane zaawansowane techniki i materiały gwarantują skuteczną odbudowę uzębienia. Pozwalają zarówno na poprawę estetyki uśmiechu np. za pomocą licówek porcelanowych, ale również przywracanie funkcji żucia w skomplikowanych przypadkach starcia lub zniszczenia zębów.
Nasza oferta leczenia protetycznego
Protetyka stomatologiczna pozwala na osiągnięcie bardzo naturalnych oraz estetycznych rezultatów. Jest to możliwe między innymi dzięki wykorzystaniu nowoczesnych koron porcelanowych. Przykrywają one zniszczoną koronę zęba. Są dopasowane kształtem i kolorem do naturalnego uzębienia oraz łuku zębowego, więc w uśmiechu nie da się odróżnić ich od pozostałych zębów. By uzyskać piękny uśmiech można również zdecydować się na licówki, które umieszcza się na powierzchni wargowej zębów.
Mosty i korony porcelanowe
Mosty i korony porcelanowe pozwalają przywrócić funkcje i wygląd naturalnych zębów tam, gdzie musiały zostać one usunięte lub są zniszczone lub wyłamane na tyle, że nie pełnią już swojej roli w odpowiedni sposób. Korony i mosty są uzupełnieniami protetycznymi, które cementowane są na stałe na odpowiednio przygotowanym zębie własnym lub na specjalnych łącznikach przykręconych do implantów zębowych.
Długotrwały brak zęba doprowadza do dużych zmian w jamie ustnej. Może dochodzić do rotacji i przemieszczania się zębów w sąsiedztwie luki. Dlatego zarówno most, który może zastąpić kilka zębów naraz, jak i korony, będące uzupełnieniem protetycznym osadzonym na zębach filarowych, które sąsiadują z brakiem zębowym, są rozwiązaniem, dzięki któremu można uzyskać piękny uśmiech i uchronić jamę ustną przed zmianami.
W trakcie zabiegu zęby zostaną oszlifowane, aby nadać im odpowiedni, pomniejszony kształt. Następnie zostanie pobrany wycisk w celu wykonania modelu gipsowego zębów pacjenta. W przypadku uzupełnień pełnoceramicznych z tlenku cyrkonu zamiast wycisku wykonujemy skan cyfrowy zębów za pomocą skanera wewnątrzustnego. Zadbamy również o to, by mosty i korony porcelanowe były spójne z pozostałym uzębieniem – dobierzemy kolor, który będzie pasował do sąsiadujących zębów. Uzupełnienia protetyczne zostaną następnie wykonane przez laboratorium protetyczne według wytycznych lekarza. Gotowe korony i mosty zostaną zacementowane w jamie ustnej na następnej wizycie przez lekarza w gabinecie.
Przez kilka dni po zabiegu może występować nadwrażliwość na zimno i gorąco, swędzenie dziąseł i rozpieranie. Objawy te ustąpią samoistnie po kilku dniach.
Licówki porcelanowe
Licówki porcelanowe wykorzystywane są do zaawansowanej odbudowy estetycznej zębów. Jest to metoda minimalnie inwazyjna i chroniąca tkanki zęba. Doskonały efekt estetyczny zapewnia zarówno wykonanie licówek z nowoczesnych materiałów ceramicznych, jak i szeroka paleta naturalnych kolorów i technik indywidulanej charakteryzacji materiału przez technika dentystycznego, które pozwalają na idealne dopasowywane są do pozostałych zębów. Często jednak, w celu zapewnienia zupełnie nowego, pięknego harmonijnego uśmiechu licówki wykonywane są w łuku po 6 lub 8 sztuk.
Licówka jest cienkimi listkiem porcelany, który cementowany jest na przednią część zęba, a z tyłu pozostaje własny ząb. Dzięki temu metoda jest minimalnie inwazyjna i zalecana jest nie tylko w przypadku utraty śnieżnobiałego uśmiechu, ale również jako sposób ukrycia pewnych niedoskonałości zębów, takich jak pęknięcia szkliwa, nieregularny kształt, ubytki przyszyjkowe czy urazowe odłamania brzegów siecznych.
Do niewątpliwych zalet licówek należą:
- doskonały efekt estetyczny,
- kompatybilność z tkankami przyzębia,
- odporność na ścieranie,
- zachowanie barwy i połysku,
- szczelność brzeżna.
Protezy szkieletowe
Protezy szkieletowe należą do ruchomych, protetycznych uzupełnień braków zębowych. Stosowane są w przypadku częściowej utraty zębów, w celu przywrócenia prawidłowego żucia i gryzienia pokarmów. Za pomocą klamer, zaczepów i zatrzasków mocowane są do pozostałych zębów.
Protezy szkieletowe są bardziej stabilne i komfortowe w użytkowaniu niż standardowe protezy częściowe akrylowe – nie przeszkadzają podczas mówienia lub spożywania posiłków. Są również łatwiejsze w utrzymaniu w czystości.
Protezy wykonane są indywidualnie podczas wizyt u lekarza protetyka we współpracy z laboratorium protetycznym. Przy pomocy specjalnych łyżek wykonuje się odcisk wnętrza jamy ustnej, na podstawie którego powstaje odlew gipsowy. Na następnych wizytach następuje sprawdzenie dopasowania szkieletu protezy do zębów, dobranie koloru oraz sprawdzenie, czy zęby górne i dolne prawidłowo stykają się ze sobą. Ostatnim etapem jest wykonanie protezy właściwej, co poprzedzone jest przymierzeniem protezy próbnej.
Protezy bezklamrowe na zatrzaskach
Protezy bezklamrowe na zatrzaskach należą do protez szkieletowych, które są jednym z najbardziej precyzyjnych i zaawansowanych ruchomych uzupełnień brakujących zębów. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że utrzymanie protez możliwe jest dzięki wykorzystaniu zatrzasków lub zasuw. Nie posiadają natomiast widocznych, metalowych klamer. Podobnie, jak protezy klamrowe, opierają się są na własnych zębach pacjenta. Dlatego bardzo istotne jest, by pozostałe zęby były w dobrym stanie i tym samym mogły stanowić filary dla protezy szkieletowej.
Protezę otrzymuje się dopiero po kilku wizytach, na których w pierwszej kolejności leczone są zęby i dziąsła jeśli tego wymagają, aby były zdrowe i przygotowane do wykonania protez. Następnym krokiem jest analiza rozmieszczenia braków zębowych oraz przygotowanie zębów filarowych, które będą utrzymywać korony z zatrzaskami. Następnie wykonywane są zatrzaski i pobierane wyciski na protezy. Ostatnimi etapami są przymiarki metalowego szkieletu i cementowanie koron z zamocowanymi zatrzaskami oraz oddanie protez pacjentowi.
Protezy elastyczne
Protezy elastyczne wykonywane są z materiałów termoplastycznych. Składają się z różowej płyty, która imituje dziąsło oraz zębów. Zapewniają wytrzymałość i wysoki komfort użytkowania. Dzięki temu, że cała płyta protezy wraz z klamrami wykonana jest z estetycznego tworzywa, dopasowują się one do uzębienia i są niemalże niewidoczne. Stanowią dobry sposób uzupełnienia braków w uzębieniu, ponieważ są lekkie i cienkie, a dodatkowo łatwe w utrzymaniu w czystości. W czasie użytkowania nie zmieniają koloru i nie odkształcają się. Ponadto nie uczulają, nie zajmują tak dużo miejsca zwłaszcza część podniebienia górnej protezy i nie uwierają błony śluzowej.
Protezy natychmiastowe
Bezpośrednio po usunięciu zęba, jeszcze w trakcie działania znieczulenia miejscowego, zakładamy protezy natychmiastowe. Stosowane są najczęściej w przypadku usunięcia zęba lub zębów w odcinku przednim. Dzięki temu zabiegowi proces gojenia się rany poekstrakcyjnej przebiega szybciej. Zmniejsza się również ryzyko wystąpienia powikłań. Ponadto pacjent w dniu ekstrakcji wychodzi z gabinetu od razu z uzupełnionymi zębami. Protezy natychmiastowe są zazwyczaj uzupełnieniami tymczasowymi do czasu wygojenia tkanek. Następnie wykonywane są docelowe protezy szkieletowe lub korony i mosty porcelanowe.
Zalety protezy natychmiastowej:
- umożliwia spożywanie posiłków i poprawną wymowę,
- chroni przed urazami,
- pomaga utrzymać we właściwej pozycji język, wargi i policzki,
- wpływa na zachowanie odpowiedniej wielkości i kształtu wyrostka zębodołowego.
Ponadto pacjent unika przymusowego okresu bezzębia i dyskomfortu związanego z nieestetycznymi brakami.
Do wykonania protez natychmiastowych niezbędne jest pobranie wycisków anatomicznych i czynnościowych łuków zębowych jeszcze przed usunięciem zębów. Następnie ustala się parametry, takie jak zwarcie centralne, kształt zębów i ich kolor. Na ostatniej wizycie miejsca ma ekstrakcja zęba i założenie protezy. Proteza natychmiastowa należy do protez ruchomych, jednak pierwsze wyjęcie powinien przeprowadzić lekarz podczas wizyty kontrolnej. Na tej samej wizycie oceni rany poekstrakcyjne i ogólny stan jamy ustnej.
Szyny zgryzowe i relaksacyjne
Szyny zgryzowe i relaksacyjne stosowane są w leczeniu schorzeń skroniowo-żuchwowych oraz wad zgryzu, w przypadku zgrzytania, zaciskania lub silnego zagryzania zębów podczas snu lub w sytuacjach stresowych. Ich zadaniem jest przyczynienie się do odprężenia mięśni, umacniania lub zmienienia usytuowania krążka stawowego czy niedopuszczenie do ścierania się zębów. Wykonywane są z tworzywa akrylowego indywidualnie dla każdego pacjenta. Odpowiednie dobranie warunków zgryzowych pacjenta ma znaczący wpływ na skuteczność szyny i osiągnięcie pożądanych efektów.
Prace protetyczne na implantach
Wykonanie odbudowy, która pod względem wyglądu i funkcji będzie najlepiej imitować utracone zęby to główny cel prac protetycznych na implantach. Naszym zadaniem jest określenie liczby, typu i położenia implantów podczas chirurgicznej fazy leczenia i wykonanie ich tak, by odpowiednio spełniały swoje zadanie. W ramach prac protetycznych dobieramy rodzaj odbudowy, który różni się w zależności od ilości braków w uzębieniu. Jeśli brakuje pojedynczego zęba, wykonujemy koronę na implancie. W przypadku braku kilku zębów zalecamy połączone ze sobą korony na kilku wszczepionych implantach lub mosty porcelanowe. Gdy pacjent utraci wszystkie zęby, możemy zaproponować kilka wariantów leczenia. Należą do nich odbudowy protetyczne ceramiczne stałe na kilku implantach, lub ruchome protezy akrylowe lub metalowe mocowane do implantów. Na wizycie przedstawimy pacjentowi możliwe opcje i wspólnie zdecydujemy, która z nich będzie najbardziej komfortowa i funkcjonalna.
Komfortowa proteza
Komfortowa proteza to metoda unieruchamiana protez całkowitych, które stosuje się w leczeniu bezzębia. Rozwiązanie to pozwala zastosować mini implanty u pacjentów, u których ilość i jakość kości nie pozwalają na przeprowadzenie klasycznej terapii implantologicznej. Komfortowa proteza składa się z elementu silikonowego oraz małych implantów dentystycznych. Metoda jest minimalnie inwazyjna. Jej zaletą jest zapobieganie wypadaniu protez i dyskomfortu pojawiającego się podczas śmiania się, mówienia czy spożywania posiłków.
Zapraszamy do naszej przychodni stomatologicznej, gdzie pod kierunkiem specjalisty z dziedziny protetyki pomożemy Państwu odzyskać pełną sprawność uzębienia i aparatu żucia oraz estetykę uśmiechu.