Bruksizm – mimowolne zgrzytanie zębami
Mianem bruksizmu określamy nadmierną i mimowolną aktywność mięśni żwaczy, co powoduje mocne zaciskanie zębów i zgrzytanie nimi. Ta dolegliwość występuje bardzo często w nocy podczas snu, ale nieraz zdarza się również w dzień, szczególnie podczas sytuacji stresowych. Nieleczony bruksizm jest bardzo szkodliwy, szczególnie jeśli występuje przez długi czas, ponieważ może prowadzić do ścierania się zębów oraz ich złamań, a także do stanów zapalnych i zwyrodnieniowych w stawach skroniowo-żuchwowych.
Dokładne przyczyny bruksizmu nie są znane, ale wskazuje się szereg czynników ryzyka, do których należą przede wszystkim:
- występowanie tej choroby w rodzinie;
- różnorodne nieprawidłowości oraz wady w obrębie zgryzu i jamy ustnej;
- przewlekły stres i zmęczenie;
- nerwica lub osobowość lękowa.
Diagnozowanie i leczenie
Bruksizm może przez długi czas pozostawać niezauważony, szczególnie jeśli pojawia się jedynie podczas snu. Powinny nas zaniepokoić takie objawy jak starte zęby, budzenie się z zaciśniętą szczęką, a także utrudnione ruchy szczęki i jej ból oraz bóle głowy. W takich przypadkach powinniśmy udać się na wizytę do lekarza stomatologa, którzy przyjrzy się naszym zębom i mięśniom twarzy, dzięki czemu będzie mógł ustalić, czy cierpimy na bruksizm. Jeśli postawi taką diagnozę, wtedy niezbędne stanie się specjalistyczne leczenie, aby zniwelować już istniejące uszkodzenia zębów i nieprawidłowości w szczęce oraz nie dopuścić do powstania kolejnych.
Leczenie bruksizmu przebiega na różnych płaszczyznach i obejmuje wiele etapów. Na początku obejmuje ono konsultację ze stomatologiem i noszenie specjalnych nakładek lub szyn na zęby, aby nie uległy dalszym uszkodzeniom. Bardzo często konieczna jest także wizyta u fizjoterapeuty w celu rozluźnienia napiętych, bolesnych mięśni żwaczowych oraz innych mięśni głowy i szyi. Równie istotne jest także wyleczenie wszystkich ubytków i uszkodzeń zębów, które powstały z powodu mimowolnego zgrzytania. Później warto zastanowić się nad przyczynami choroby i jeśli są one związane z problemami emocjonalnymi, nadmiernym stresem czy niehigienicznym trybem życia, to konieczne może okazać się podjęcie specjalistycznej terapii oraz zmiany w naszym codziennym trybie życia.