Co poza próchnicą może być przyczyną bólu zębów?
Ból w jamie ustnej to sygnał, którego nie należy bagatelizować. Za dyskomfort może odpowiadać wiele infekcji oraz urazów zębów. W takiej sytuacji konieczna jest wizyta w gabinecie stomatologicznym, ponieważ tylko dentysta jest w stanie rzetelnie ocenić stan uzębienia oraz rozpoznać dolegliwości, które nieleczone mogą prowadzić do poważniejszych chorób.
Co powoduje ból zębów?
Za ból w jamie ustnej najczęściej odpowiadają nieleczone choroby. Codzienne mycie zębów to za mało, by skutecznie uchronić swoje zdrowie przed infekcjami, zapaleniami czy urazami, do których może dojść w jamie ustnej. Najczęściej spotykanymi dolegliwościami poza próchnicą są:
- nadwrażliwość zębów,
- choroby przyzębia i dziąseł,
- niepróchnicowe ubytki w zębach,
- wyrzynanie się tzw. ósemek,
- zgrzytanie zębami,
- zapalenie przyzębia (parodontoza)
- afty i owrzodzenia na błonie śluzowej.
Na podstawie rodzaju i charakteru bólu można wstępnie oszacować, z jakimi dolegliwościami ma się do czynienia. Istnieje szansa, że ząb wrażliwy na nacisk jest zainfekowany ropniem okołowierzchołkowym, a pulsujący, samoistny ból to konsekwencja zapalenia miazgi, które w końcowym etapie prowadzi do leczenia kanałowego lub ekstrakcji zęba. Sama obserwacja nie zastąpi jednak interwencji stomatologa i nigdy nie będzie dokładna. Za ból zębów odpowiadać mogą również zapalenia zatok czy uszu, a także inne choroby organizmu. Bólu w jamie ustnej nie należy lekceważyć, ponieważ jest to sygnał dla organizmu, że dzieje się coś poważnego. Nieleczone choroby nie goją się samoistnie, tylko zazwyczaj przechodzą w poważniejsze stany.
Jak uchronić się przed chorobami uzębienia?
Ryzyko wystąpienia chorób uzębienia i jamy ustnej można zmniejszyć. Szczotkowanie zębów rano i wieczorem jest podstawą, która powinna stać się rutyną każdego człowieka. Warto zwrócić uwagę na dobór pasty do zębów, najlepszym wyborem będzie fluoryzowana pasta. Sama szczoteczka do zębów nie jest jednak wystarczającym przedmiotem, który umożliwia zadbanie o zdrowie jamy ustnej. Do dokładniejszego czyszczenia (pomiędzy zębami) należy używać nici dentystycznych. Wyeliminowanie nadmiaru cukru z diety oraz używek również wpłynie pozytywnie na stan uzębienia. Pełne zadbanie o profilaktykę wymaga systematycznego odwiedzania przychodni stomatologicznej w celu usuwania kamienia i piaskowania zębów. Zastosowanie powyższych reguł znacznie zmniejsza ryzyko chorób jamy ustnej.