Czy choroby przyzębia mogą być groźne dla reszty organizmu?
Zdrowa, zadbana jama ustna ma wpływ nie tylko na nasz wygląd i samoocenę, ale także na funkcjonowanie organizmu. Okazuje się bowiem, że brak dbałości i nieleczone schorzenia mogą stanowić obciążenie dla całego naszego ciała. Przykładem tego są choroby przyzębia. Co warto o nich wiedzieć? I dlaczego są one tak groźne dla innych narządów? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.
Co warto wiedzieć o chorobach przyzębia?
Przyzębie składa się z dziąseł, kości wyrostka zębodołowego, ozębnej, która wypełnia przestrzeń pomiędzy cementem korzeniowym a wyrostkiem zębodołowym i cementu korzeniowego (tkanka twarda zęba). Schorzenia przyzębia mogą pojawić się u każdego, a do czynników ryzyka zaliczamy m.in. stres, przyjmowanie niektórych leków, niedobór witamin, niedokładne oczyszczanie jamy ustnej, zmniejszoną odporność, występowanie niektórych chorób (np. zapalenie stawów, cukrzyca), zaburzenia hormonalne, a także czynniki genetyczne.
Niestety, pierwsze objawy często są ignorowane. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że rzadko towarzyszy im ból. Główne symptomy to zaczerwienie i rozpulchnienie dziąseł, a także krwawienie pojawiające się w czasie mycia i szczotkowania zębów. Jeśli zauważymy podobne objawy, konieczne jest szybkie udanie się do specjalisty. Choroby przyzębia mogą bowiem mieć negatywny wpływ na cały nasz organizm.
Dlaczego nie należy lekceważyć schorzeń przyzębia?
Szybka wizyta u stomatologa pozwala na zahamowanie negatywnych zmian i utrzymanie dobrego zdrowia. Jeśli jednak zaniedbamy tę sprawę i będziemy zwlekać, może dojść do powikłań. W grę wchodzi m.in. objęcie chorobą kolejnych tkanek, wycofanie się dziąseł, a także odsunięcie szyjki i korzenia zębów – co w efekcie prowadzi do ich wypadnięcia.
Jednak to nie koniec. Nieleczone choroby przyzębia wiążą się z namnażaniem bakterii, które z jamy ustnej przedostają się do innych części organizmu. Ich obecność może prowadzić do poważnych, takich jak choroby serca, choroby układu krwionośnego, choroby stawów, a nawet choroby nowotworowe.
Inne powikłania to:
- kłębuszkowe zapalenie nerek,
- zapalenie opon mózgowych,
- ropień mózgu,
- udar,
- utrata wzroku,
- sepsa.
Badania dowodzą także zależność z chorobą Alzheimera oraz silny związek między zakażeniami przyzębia, a występowaniem przedwczesnych porodów.
Kluczem do sukcesu jest więc obserwacja organizmu, szybkie działanie i szukanie pomocy u specjalisty.