Czym cechują się nowoczesne protezy zębowe?
Leczenie protetyczne jest wdrażane nie tylko ze względu na estetykę, ale przede wszystkim w celu przywrócenia funkcji całego uzębienia. Obecnie dostępne są różne protezy zębowe, które mogą być dobierane nie tylko pod względem indywidualnych uwarunkowań pacjenta, ale również adekwatnie do jego potrzeb czy możliwości finansowych.
W tym artykule przedstawiamy rodzaje protez zębowych, które wykonywane są w Centrum Stomatologicznym New-Dent.
Różne rodzaje protez zębowych
- Mosty i korony porcelanowe – jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą w estetyczny sposób odbudować zniszczone pojedyncze zęby lub niewielkie braki międzyzębowe. Te uzupełnienia mocowane są na stałe w jamie ustnej na zębach lub implantach. Dzięki temu pacjenci szybko się do nich adaptują i odczuwają je jak własne zęby. Korony i mosty wykonywane są z porcelany, która świetnie imituje kolor i strukturę naturalnych zębów. Wytrzymałość zapewnia podbudowa na którą napalana jest porcelana, tradycyjnie wykonuje się ją z metalu lub z nowoczesny materiałów ceramicznych np. tlenku cyrkonu. To drugie rozwiązanie gwarantuje najlepszy efekt estetyczny. Za sprawą wykorzystania nowoczesnych technik komputerowych można osiągnąć idealne dopasowanie koron do zęba. Szczególnym przykładem mostu jest most uzupełniający całkowite braki zębowe oparty wyłącznie na implantach. Zwykle wystarczy od 4-8 implantów w celu odbudowy na stałe pełnego łuku.
- Licówki porcelanowe – to cienkie płytki ceramiczne, cementowane adhezyjnie na zęby, odtwarzające powierzchnię zębów od strony wargowej w pożądanym kształcie i kolorze. Są niezwykle trwałe i zapewniają wręcz perfekcyjny, śnieżnobiały uśmiech. Jest to rekomendowane rozwiązanie dla osób, które borykają się ze znacznymi przebarwieniami zębów, niewielkimi problemami z kształtem zębów. Nadają się też w przypadku drobnych korekt, takich jak stłoczenia zębów czy małe szpary między zębami. Licówki wymagają niewielkiej, oszczędnej pręparacji zębów w porównaniu do koron porcelanowych.
- Protezy szkieletowe – są to uzupełnienia wyjmowane uzupełniające częściowe braki zębowe. Można je stosować wtedy, gdy ubytki są na tyle duże, że nie da się uzupełnić ich przy pomocy mostu. Mogą być mocowane na zębach za pomocą specjalnych klamer lub metodą bezklamrową. Protezy bezklamrowe to najbardziej zaawansowane i precyzyjne protezy szkieletowe. W przeciwieństwie do standardowych protez szkieletowych nie posiadają widocznych metalowych klamer. Zamiast nich wykorzystują precyzyjne zatrzaski które łączą się z odpowiednimi elementami na specjalnie w tym celu wykonanych koronach porcelanowych, korzeniach zębów lub implantach. Po założeniu protezy elementy utrzymujące są niewidoczne.
- Protezy elastyczne – są to protezy częściowe wykonane ze sprężystych materiałów termoplastycznych (głównie akronu). Są wytrzymałe, komfortowe w użytkowaniu, lekkie i odporne na uszkodzenia mechaniczne. Ze względu na to, że klamry w tych protezach są z tworzywa, mogą mieć one kolor zęba lub dziąsła i nie są widoczne w uśmiechu.
- Protezy natychmiastowe – są to protezy wykonywane w przypadku konieczności szybkiego uzupełnienia braków po ekstrakcji. Istotą tej metody jest przygotowanie protezy wcześniej, przed zabiegiem i oddanie jej pacjentowi na tej samej wizycie na której usuwane są zęby. Dzięki nim pacjent może wyjść z gabinetu po zabiegu usunięcia zęba, posiadając gotową protezę, która uzupełnia ubytki. Dodatkowo proteza zabezpiecza miejsce zabiegu przed działaniem drażniących czynników z jamy ustnej przyspieszając gojenie rany.
- Protezy całkowite – są to protezy wykonywane w przypadkach, gdy nie ma już zębów w jamie ustnej. Zwykle wykonywane są z akrylu ale mogą być też wykonywane z materiałów termoplastycznych np. akronu. W przypadkach, gdy utrzymanie protezy na podłożu jest niewystarczające bardzo dobrym rozwiązaniem jest stabilizacja protezy za pomocą implantów ze specjalnymi zatrzaskami lub miniimplantów w systemie „Komfortowa Proteza”