Jak nosić protezę w komfortowy sposób?
Głównym założeniem użytkowania protezy zębowej jest umożliwienie sobie normalnego życia – oznacza to, że ma ona usprawniać spożywanie przez nas posiłków i wypowiadanie się, jednocześnie zapewniając nam niezbędną swobodę i estetykę uśmiechu. Nie powinna przy tym sprawiać bólu ani być niewygodna. By zapewnić sobie maksymalny komfort noszenia protezy, powinniśmy przestrzegać kilku prostych zasad.
Powinniśmy pamiętać, że pierwsze tygodnie noszenia protezy zębowej mogą wiązać się z bólem dziąseł oraz problemami z mówieniem. Wynika to z faktu, że nasza jama ustna nie jest przyzwyczajona do długotrwałej obecności ciała obcego. Z czasem tkanki przywykną do niej i dolegliwości miną – jeżeli jednak tak się nie stanie, koniecznie skontaktujmy się ze stomatologiem. Ponownie dostosuje on protezę tak, by jej noszenie przestało być kłopotliwe.
Pomocny może okazać się specjalistyczny krem mocujący, który poprawi przyczepność protezy do podłoża i zmniejszy jej ruchomość. Dzięki temu łatwiej będzie nam przyzwyczaić się do protezy oraz jeść i rozmawiać bez poczucia wstydu. Co więcej, krem mocujący uszczelnia przestrzeń między protezą a błoną śluzową i zapobiega przedostawaniu się jedzenia pod płytę protezy, co uchroni nas przed dyskomfortem.
Przez kilka dni od momentu rozpoczęcia użytkowania nowej protezy możemy spodziewać się zwiększonego wydzielania śliny oraz niekiedy zmienionej mowy. Te dolegliwości na szczęście mijają a mowa wraca do stanu prawidłowego ponieważ nasz organizm sam uczy się tak kontrolować pracę mięśni warg i języka aby artykulacja głosek była prawidłowa. Ważne aby starać się jak najwięcej mówić lub czytać na głos w nowych protezach.
W przypadku, gdy nosimy protezę całkowitą dolną która nie trzyma się dobrze na podłożu dobrym rozwiązaniem będzie tzw. komfortowa proteza. Jest to wykorzystywany podczas leczenia bezzębia sposób na unieruchomienie protezy za pomocą mini implantów z zaczepami kulkowymi. Zabieg jest mało inwazyjny, trwa około godziny i na jednej wizycie wszczepione zostają 4 mini implanty do których od razu wykonane zostaje mocowanie w protezie. Efekt jest natychmiastowy. Pacjent od razu ma unieruchomioną protezę co zapobiega wypadaniu protezy oraz niweluje dyskomfort związany z uśmiechaniem się, mówieniem czy spożywaniem posiłków.
Pamiętajmy ponadto, że właściwa higiena jamy ustnej znacząco poprawia komfort użytkowania protez. Źle utrzymana proteza będzie przyciągać bakterie i płytkę nazębną, co z kolei może prowadzić do podrażnień i obrzęków dziąseł. By temu zapobiec, powinniśmy czyścić protezę we właściwy sposób. Proteza powinna być codziennie dokładnie wyszczotkowana używając szczoteczki i pasty do czyszczenia protez. Jeśli na protezie pojawią się osady trudne do usunięcia powinniśmy użyć tabletek czyszczących. W tym celu zanurzajmy protezę w ciepłej wodzie, w której wcześniej rozpuściliśmy tabletkę czyszczącą, i pozostawmy tak na czas zalecony przez producenta. Po tym czasie należy ją wypłukać i starannie wyszczotkować, używając szczoteczki i pasty do czyszczenia protez.
Równie ważną kwestią jest wyjmowanie protezy przed snem – pozostawienie jej w jamie ustnej na noc może skutkować powstaniem obrzęków i podrażnień. Pamiętajmy przy tym, by nie wrzucać protezy do szklanki z wodą – zamiast tego włóżmy ją do czystego i suchego pojemnika z otworkami wentylacyjnymi.