Język angielski
Logo NEW-DENT

BLOG

oswajać strach przed dentystą

Jak pokonać strach przed dentystą?

Wiele ludzi odczuwa strach przed wizytą u dentysty. Te irracjonalne stany lękowe biorą się z niekomfortowej sytuacji, która czeka nas na fotelu dentystycznym. Psychologowie są zgodni, że strach przed stomatologiem wynika nie tylko z bólu towarzyszącego leczeniu czy nieprzyjemnych wspomnień z dzieciństwa, ale także z poczucia utraty kontroli nad sytuacją. Dentysta wkracza bowiem w naszą najintymniejszą strefę, do której dopuszczamy tylko najbliższych. Przekraczanie tej granicy intymności przez obcą osobę wzbudza u wielu z nas poczucie dyskomfortu, a czasami nawet zagrożenia.

Dlaczego niektórzy panicznie boją się dentysty?

Jak wynika z badań, lęk przed dentystą nie jest najczęściej spowodowany traumatycznymi przeżyciami, ale jest wrodzoną cechą. Dorośli, którzy odczuwają ten rodzaj strachu obawiają się nieprzyjemnych odczuć podczas leczenia stomatologicznego – np.: bólu, ucisku i wibracji. Na to w jaki sposób radzimy sobie z nieznanymi, niepewnymi sytuacjami decydujący wpływ ma rodzaj naszego temperamentu. Niektórzy ludzie wykazują dużą odporność na negatywne doświadczenia, inni przeżywają je o wiele głębiej, odczuwając je jako nieszczęścia na wielką skalę. Osoba bojąca się dentysty przesadnie rozmyśla o swoich zębach, przebiegu wizyty i bólu jaki może ona wywołać. Ten irracjonalny lęk prowadzi często do unikania za wszelką cenę sytuacji, która jest jego źródłem, czyli leczenia dentystycznego. Ludzie bojący się dentysty często doprowadzają swoje zęby do opłakanego stanu.

Jak oswajać strach przed dentystą?

Strach przed dentystą można oswoić. Najlepszy okazuje się w takich sytuacjach dobry lekarz, który będzie łagodny, wyrozumiały i cierpliwy. Kilka wizyt, podczas których pacjent odczuwający lęk przekona się, że u dentysty może być miło i nie odczuwa się nieznośnego bólu, może sprawić, że ten lęk zostanie przezwyciężony.
Jeżeli taka metoda nie pomoże, warto rozważyć krótką terapię u psychoterapeuty. Zazwyczaj niedługa terapia poznawczo-behawioralna jest w stanie pomóc pokonać ten lęk. W czasie takiej terapii pacjent będzie stopniowo przyzwyczajał się do tego, czego się boi.

 

copyright 2022 - wszelkie prawa zastrzezone|realizacja: Clearsense
Polityka prywatności