Język angielski
Logo NEW-DENT

BLOG

usuwanie kamienia

Jak radzić sobie z kamieniem nazębnym?

Kamień nazębny to problem wielu z nas. Co robić, by się przed nim uchronić, i, co najważniejsze – jak się go pozbyć, gdy już się pojawi?

Kamień nazębny – co powinieneś wiedzieć

Kamień nazębny to pokrywający zęby zmineralizowany osad powstający z płytki bakteryjnej oraz niewyczyszczonych resztek jedzenia. Ponieważ jego obecność nie wywołuje wyraźnego dyskomfortu ani bólu, a ponadto najczęściej pojawia się on po wewnętrznej stronie zębów, nie zawsze zauważamy jego obecność od razu. Jest to o tyle niebezpieczne, że jeżeli nie zadziałamy w porę, może on przyczynić się do powstawania stanów zapalnych, a nawet parodontozy i – w efekcie – utraty zębów.

Co więc robić, gdy odkryjemy, że w naszej jamie ustnej wytworzył się kamień? Przede wszystkim nie szukajmy domowych sposobów na pozbycie się kamienia nazębnego. Nie kupujmy też żadnych urządzeń do jego samodzielnego usuwania – nie tylko nie zdołamy z ich pomocą wyczyścić kamienia całkowicie, ale możemy też nieodwracalnie uszkodzić swoje szkliwo.

Jedynym całkowicie bezpiecznym działaniem jest udanie się do stomatologa. W zależności od stopnia zaawansowania problemu może on zalecić takie działania jak scaling czy piaskowanie, a jeżeli okaże się to konieczne, zabieg mikrochirurgii periodontologicznej.

Najczęstszą przyczyną powstawania kamienia nazębnego jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej – przede wszystkim zbyt rzadkie czyszczenie zębów lub niestosowanie nici dentystycznej. Nieraz pacjenci szczotkują zęby regularnie, ale wykonują to w niewłaściwy sposób, pozostawiając niedoczyszczone miejsca z płytką bakteryjną. Ten pozostawiony miękki osad z czasem utwardza się i przekształca w kamień nazębny, którego nie da się usunąć domowymi metodami. Obecność złogów kamienia może też zostać wywołana przez nieprzemyślaną dietę – np. obfitującą w czarną herbatę, kawę czy cukry. Warto podkreślić, że palenie papierosów znacznie sprzyja wytwarzaniu się kamienia nazębnego.

Jeżeli więc chcemy zapobiec powstawaniu kamienia nazębnego, powinniśmy skupić się na codziennym usuwaniu płytki bakteryjnej, która jest bazą do wytworzenia się kamienia. Oznacza to przede wszystkim stosowanie właściwej diety i przykładanie wagi do odpowiednio częstego i prawidłowego czyszczenia zębów – wraz z użyciem nici dentystycznej. Jest ona szczególnie ważna, ponieważ bakterie mają tendencję do zbierania się w przestrzeniach międzyzębowych, których nie wyczyścimy samą szczoteczką. Kolejnym ważnym czynnikiem są częste i systematyczne kontrole w gabinecie stomatologicznym, które pozwolą odpowiednio wcześnie wykryć ewentualne problemy.

copyright 2022 - wszelkie prawa zastrzezone|realizacja: Clearsense
Polityka prywatności