Jak się odżywiać, by zachować zdrowe zęby?
Na zdrowie naszych zębów wpływa wiele czynników, w tym przede wszystkim ważne jest zachowywanie zasad higieny jamy ustnej oraz regularne odwiedzanie stomatologa, aby wyleczyć wszystkie pojawiające się ubytki i przeprowadzić niezbędne zabiegi profilaktyczne. Jednak na stan całego organizmu, w tym również zębów, wpływa także nasz sposób odżywiania się i rodzaje pokarmów, jakie każdego dnia zjadamy. Pozytywną rolę odgrywa zbilansowana dieta bogata we wszystkie potrzebne witaminy i składniki mineralne, szczególnie te, które służą odbudowie i wzmacnianiu zębów oraz dziąseł. Ważne jest także unikanie pokarmów i napojów bogatych w cukry i kwasy, które powodują obniżenie pH w jamie ustnej i wypłukiwanie składników mineralnych ze szkliwa.
Przydatne składniki
Najistotniejszym składnikiem pomocnym w utrzymaniu zdrowych oraz mocnych zębów jest oczywiście wapń, który w znacznym stopniu odpowiada za ich strukturę. Znajdziemy go przede wszystkim w mleku i jego przetworach, serach, a także rybach, które zjadamy wraz z ościami, czyli sardynkach i szprotkach. Aby organizm mógł odpowiednio wchłaniać wapń, potrzebna jest także witamina D3. Dodatkowo jest ona odpowiedzialna za utrzymanie twardości wszystkich kości naszego organizmu, w tym również zębów. Znajdziemy ją w tłustych rybach morskich, jajkach, olejach roślinnych, a także serach dojrzewających i wątróbce.
Dla utrzymania zdrowych dziąseł, a w nich przecież znajduja się zęby, konieczne jest dostarczanie organizmowi w codziennym pożywieniu odpowiedniej ilości witaminy C. Jej najlepszymi źródłami są czerwona papryka, natka pietruszki, kiszone ogórki, czarna porzeczka i owoce cytrusowe. Równie istotna jest witamina A, która utrzymuje w dobrym stanie błony śluzowe i pomaga w ciągłym dostarczaniu zębom niezbędnych minerałów. Znajdziemy ją w marchewce, szpinaku, czerwonej papryce i sałacie, a także w podrobach, jajach i niektórych rybach.
Inne cenne składniki mineralne, które korzystnie wpływają na stan naszej jamy ustnej i zębów, to między innymi cynk – pomocny w procesie mineralizacji kości; fluor, który wzmacnia szkliwo i dzięki temu działa przeciwpróchniczo; oraz koenzym Q10 poprawiający stan dziąseł i zapobiegający paradontozie. Aby dostarczyć organizmowi tych i wielu innych ważnych składników, warto przede wszystkim jeść produkty różnorodne i jak najmniej przetworzone, dzięki czemu zarówno nasze zęby, jak i całe ciało będą zdrowe.