Leczenie kanałowe zębów
Leczenie endodontyczne zęba, popularnie zwane kanałowym, jest wykonywane najczęściej w przypadku występowania głębokiej próchnicy, która doprowadza do nieodwracalnego zapalenia miazgi zębowej. Czasem jest ono konieczne również wtedy, gdy ząb ulegnie urazowi mechanicznemu, w wyniku którego nastąpi infekcja miazgi. Kiedyś zabieg leczenia kanałowego kojarzył się z bolesnością i czasochłonnością, dlatego pacjenci niejednokrotnie woleli zamiast niego nawet usunąć ząb. Jednak obecnie dzięki rozwojowi stomatologii i nowoczesnym znieczuleniom jest to zabieg bezbolesny i możliwy do wykonania nawet podczas jednej wizyty.
Uratować każdy ząb
Leczenie endodontyczne jest jedyną metodą na uratowanie zęba, w którym miazga znajduje się w stanie nieodwracalnego zapalenia lub z różnych przyczyn uległa martwicy. Alternatywą takiego leczenia jest jedynie usunięcie zęba i umieszczenie na jego miejsce implantu.
Zabieg leczenia kanałowego wykonuje się w znieczuleniu miejscowym i polega na rozwierceniu zęba oraz usunięciu z jego wnętrza zainfekowanej bakteriami miazgi. W kolejnym kroku stomatolog musi znaleźć wszystkie ujścia kanałów korzeniowych, w czym może mu pomóc mikroskop endodontyczny lub zdjęcie rentgenowskie, i przystąpić do ich opracowania. Najpierw specjalnym urządzeniem mierzy długość każdego z kanałów, a następnie dokładnie oczyszcza i przepłukuje jego wnętrze środkami dezynfekcyjnymi. Osuszone i oczyszczone kanały wypełniane są takimi materiałami, które pozwalają na ich szczelne zamknięcie, aby nie mogły przez nie przenikać bakterie do tkanek okołowierzchołkowych. Na koniec przy użyciu materiałów kompozytowych zostaje odbudowany cały ząb, a jeśli ubytek był duży, to zakłada się koronę protetyczną.
Zabieg leczenia endodontycznego kiedyś wymagał kilku wizyt oraz zatruwania miazgi, aby dopiero po pewnym czasie móc przystąpić do kolejnych etapów leczenia. Obecnie leczenie kanałowe można w całości przeprowadzić za jednym razem i przeciętnie zajmuje ono lekarzowi od 1,2 do 2 godzin. Dzięki niemu możemy zachować własny ząb w jamie ustnej w dobrym stanie na długie lata.