Język angielski
Logo NEW-DENT

BLOG

licówki

Licówki kompozytowe, pełnoceramiczne, porcelanowe – czym się od siebie różnią?

Marzysz o pięknym uśmiechu? Pamiętaj, że poza codzienną higieną jamy ustnej oraz licznymi zabiegami stomatologicznymi i ortodontycznymi, które mają na celu leczenie zębów i wad zgryzu sposobem na zyskanie perfekcyjnego uzębienia jest stomatologia estetyczna, w ofercie której znaleźć można zakładanie licówek. Licówki to cienkie płytki, wykonywane z różnych materiałów, które mocuje się na zębach przy pomocy specjalnego kleju. W ten sposób można zmienić nie tylko kolor uzębienia, ale także jego kształt. Wśród najpopularniejszych rodzajów licówek wymienia się licówki kompozytowe, pełnoceramiczne oraz porcelanowe. Na które z nich warto się zdecydować? O tym, czym się różnią, przeczytasz w dalszej części wpisu.

Na jaki rodzaj licówek warto się zdecydować?

Największą popularnością cieszą się licówki porcelanowe oraz pełnoceramiczne. Obie nazwy funkcjonują zamiennie, lecz są wśród licówek wykonanych z ceramiki wyróżnia się kilka rodzajów. Najwyższą estetykę zapewniają licówki z ceramiki skaleniowej, wykonywane od podstaw ręcznie przez technika dentystycznego z mieszanek mas ceramicznych, spiekanych następnie w piecu. W efekcie uzyskuje się cienką płytkę, którą można zamocować na zębie za pomocą specjalnego kleju. Możliwe jest uzyskanie efektu praktycznie nie do odróżnienia od naturalnego uzębienia. Ten rodzaj licówek wyróżnia wysoka estetyka i duża trwałość, ale także najwyższa cena. Znakomity efekt estetyczny można także uzyskać, wykorzystując nowoczesne materiały ceramiczne jak ceramika szklana lub tlenek cyrkonu. W tym przypadku zwykle cała licówka wykonana jest z monolitycznego materiału ceramicznego, a wierzchnia warstwa jest indywidualnie napalana i charakteryzowana przez technika. Zaletą tej technologii jest znakomita wytrzymałość mechaniczna uzupełnienia, wysoka estetyka oraz nieco niższa cena niż licówek skaleniowych. Pacjenci, którzy decydują się na licówki pełnoceramiczne, cieszą się zniewalającym efektem „hollywoodzkiego uśmiechu”, a nadto zyskują trwałą odbudowę zębów. Licówki porcelanowe po zacementowaniu mocno przylegają do zębów oraz nie zmieniają swojego położenia podczas jedzenia nawet twardych produktów. Ponadto nie przebarwiają się oraz wykazują odporność na osadzanie kamienia.

Znacznie tańszym rozwiązaniem jest inwestycja w licówki kompozytowe. Licówki kompozytowe wykonuje się z żywic kompozytowych, podobnych do tych, z których wykonuje się wypełnienia ubytków w zębach. Licówki z kompozytu, wykonane w laboratorium dentystycznym, przykleja się do zębów tak jak licówki porcelanowe. Tego rodzaju płytki są odporne na urazy mechaniczne, ale mniej trwałe od swoich porcelanowych odpowiedników. Ich wadą jest m.in. tendencja do przebarwień oraz osadzania się kamienia wraz z upływem czasu. Licówki pełnoceramiczne i ceramiczne z kolei wyglądem najbardziej przypominają naturalne zęby, dlatego też polecamy je tym Pacjentom, którym zależy na naturalnym efekcie. Ponadto są trwalsze od licówek kompozytowych, ale zdecydowanie od nich droższe.

 

copyright 2022 - wszelkie prawa zastrzezone|realizacja: Clearsense
Polityka prywatności