Na czym polega leczenie kieszonki dziąsłowej?
Chyba każdy zgodzi się z tym, że o zęby należy dbać, jak tylko najlepiej się da. W końcu mało kto lubi chodzić do dentysty. Jednak tak naprawdę to właśnie lekarze stomatolodzy pomagają nam poradzić sobie z bardzo różnymi dolegliwościami związanymi z naszym uzębieniem. Jedną z takich właśnie dolegliwości jest problem z kieszonką dziąsłową. Czym jednak ona jest i jak się ją leczy? Zajmijmy się dziś właśnie tym tematem!
Czym jest kieszonka dziąsłowa?
Zacznijmy może od tego, czym w ogóle jest tytułowa kieszonka dziąsłowa. Najprościej mówiąc, jest to rodzaj patologicznego wgłębienia rowka dziąsłowego, które pojawia się w okolicach szyjki zęba. Przeważnie głębokość rowka sięga 2-3 milimetrów i takie wartości są uznawane za normalne. Jednak, kiedy głębokość rowka staje się większa, mówi się właśnie o kieszonce dziąsłowej. Wewnątrz niej mogą powstawać procesy zapalne lub gromadzić się różne bakterie. Zatem problemu tego nie można bagatelizować, a raczej jak najszybciej reagować.
Kieszonce dziąsłowej przeważnie towarzyszy ból oraz inne objawy, między innymi takie jak:
- wrażliwe i zaczerwienione dziąsła,
- rozchwianie zębów,
- nieprzyjemny zapach z ust,
- nadmierny kamień nazębny,
- krwawienie z dziąseł.
Kieszonka dziąsłowa – leczenie!
Zastanówmy się teraz, jak przebiega leczenie kieszonki dziąsłowej. Na samym początku zaznaczyć trzeba, że leczenie tej niemiłej dolegliwości najlepiej prowadzić pod opieką lekarza periodontologa, który to specjalizuje się właśnie w leczeniu schorzeń przyzębia.
Jeśli chodzi już o samo leczenie kieszonki dziąsłowej, to jest to proces wieloetapowy. Jego celem jest przede wszystkim działanie przeciwbakteryjne, co ma również pomóc przy eliminacji bólu kieszonki oraz wyciszeniu procesu zapalnego. W tym celu stosuje się zazwyczaj płukanie kieszonek dziąsłowych przy zastosowaniu płynu antyseptycznego, wody utlenionej lub roztworu nadmanganianu potasu. Właśnie tego typu zabiegi mają zapobiec rozwijaniu się bakterii oraz zatrzymać występowanie stanu zapalnego.
Jeśli jednak przy tym schorzeniu stwierdzona zostanie obecność kamienia nazębnego zlokalizowanego pod dziąsłem, należy wykonać zabieg jego usunięcia, który to przeprowadzany jest z użyciem znieczulenia miejscowego. Pozwala to również na podanie leków bezpośrednio do kieszonki znajdującej się przy zębie, co przyspiesza i uskutecznia ich działanie. W przypadku wystąpienia silnego zapalenia kieszonki dziąsłowej stosuje się także antybiotyk.