Najczęstsze przyczyny powstawania przebarwień na zębach
Możemy wymienić wiele powodów wizyt w gabinecie dentystycznym. Często zdarza się tak, że do naszej przychodni stomatologicznej w Lublinie przychodzą osoby, które chcą wykonać okresowy przegląd. Czasami jednak Pacjenci uskarżają się na różnego rodzaju dolegliwości, którym najlepiej zapobiegać jak najszybciej. Mowa tutaj nie tylko o ubytkach zębowych czy bólu, ale również o przebarwieniach na zębach, które wpływają na estetykę uśmiechu. Jakie są najczęstsze przyczyny ich powstawania i jak można sobie z nimi poradzić?
Jakie są powody powstawania przebarwień na zębach?
Często zdarza się tak, że Pacjenci, którzy przychodzą do naszej kliniki z przebarwieniami na zębach, dopytują, jaka może być przyczyna tego zjawiska, aby zminimalizować ryzyko pojawienia się problemu w przyszłości. Warto wiedzieć, że przebarwienia mogą się pojawiać zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Najczęściej ich przyczyną jest sposób odżywiania. Do produktów, które mogą je powodować, zaliczamy przede wszystkim kawę, herbatę, czerwone wino, buraki, napoje gazowane, owoce jagodowe oraz słodycze (między innymi gumy i cukierki).
Oprócz tego nierzadko pojawiają się też u palaczy oraz u osób, które przyjmują niektóre leki (głównie antybiotyki z grupy tetracyklin). Ponadto kolor szkliwa może być też uzależniony od chorób. W przypadku niedoczynności tarczycy szkliwo może być mlecznobiałe, w przypadku porfirii czerwonoszare, a w przypadku nadczynności tarczycy niebieskobiałe. Kolejną przyczyną jest niewłaściwa lub nieregularna higiena jamy ustnej, która może doprowadzić nie tylko do przebarwień, ale również konieczności rozpoczęcia leczenia zachowawczego, a nawet skorzystania z usług chirurgii stomatologicznej, czyli ekstrakcji zęba.
Jak skutecznie poradzić sobie z przebarwieniami na zębach?
Możemy wyróżnić kilka metod usuwania przebarwień na zębach. Może to być na przykład zabieg wybielania zębów, który pozwala na uzyskanie trwałego efektu już po jednej wizycie. Czasami jednak wystarczająca okazuje się higienizacja, czyli dokładne oczyszczenie zębów z płytki nazębnej i osadów. Oprócz tego dobrze też zminimalizować przyczyny powstawania przebarwień, czyli ograniczyć palenie i pokarmy, które są problematyczne.