Nie tylko szczotkowanie – codzienna higiena jamy ustnej
Wiele osób z dzieciństwa kojarzy piosenkę o myciu zębów, w której występują takie rekwizyty jak szczotka, pasta i kubek z ciepłą wodą. To wszystko ma wystarczyć w otrzymaniu dziecięcych zębów w czystości i zdrowiu. Podstawa higieny to rzeczywiście mycie zębów szczoteczką z pastą, jednak gdy już jesteśmy dorośli, nie powinniśmy na tym poprzestać. Warto dowiedzieć się więcej na ten temat, aby jeszcze lepiej dbać o zdrowie naszych zębów i dziąseł.
Nitka dentystyczna
Stomatolodzy zachęcają do korzystania z niej każdego dnia przynajmniej raz dziennie, aby dokładnie oczyścić przestrzenie międzyzębowe po umyciu zębów szczoteczką. Nitka jest szczególnie pomocna osobom z ciasno ustawionymi lub stłoczonymi zębami, u których nie wszystkie resztki jedzenia i osady są możliwe do usunięcia podczas samego szczotkowania. Jeśli nasze przerwy międzyzębowe są większe, to możemy zamiast nici używać szczoteczek interdentalnych. Są one również polecane dla osób noszących aparaty ortodontyczne, ponieważ dzięki nim możliwe jest usunięcie resztek jedzenia znajdujących się nie tylko między zębami, ale również między konkretnym zębem a drutem aparatu.
Prawidłowe szczotkowanie
Zgodnie z zaleceniami lekarzy stomatologów poprawnie wykonywany zabieg szczotkowania powinien obejmować nie tylko zęby, ale również dziąsła, podniebienie i język, ponieważ tam znajduje się wiele bakterii i resztek jedzenia. Ważna jest prawidłowa technika szczotkowania zębów, aby ich nie uszkodzić. Najlepiej robić to ruchami wymiatającymi w kierunku od dziąseł w stronę koron zębów. Powierzchnie żujące zębów natomiast najskuteczniej czyści się ruchami szorującymi. Język i podniebienie również oczyszczamy za pomocą szczoteczki, można jednak zaopatrzyć się w dodatkową skrobaczkę do języka. Warto pamiętać o dokładnym oczyszczaniu tych powierzchni, ponieważ to w wyniku braku odpowiedniej ich higieny może powstawać nieprzyjemny zapach z naszych ust.
Płyn do płukania jamy ustnej
Po zakończeniu powyższych zabiegów warto na koniec używać płukanek antybakteryjnych. Możemy wybrać takie, które zawierają fluor, ale mają również substancje antybakteryjne chroniące przed zapaleniem dziąseł, kamieniem nazębnym czy nieświeżym oddechem. Powinniśmy jednak unikać stosowania płukanek mających w składzie alkohol, ponieważ mogą powodować suchość jamy ustnej i podrażniać jej błonę śluzową. Doskonałą pomocą w higienie jamy ustnej są elektryczne irygatory podające wodę lub płyn pod wysokim ciśnieniem. Płukanie irygatorem jest szczególnie polecane u osób z chorobami przyzębia, kieszeniami dziąsłowymi oraz użytkującymi aparaty ortodontyczne lub stałe uzupełnienia protetyczne.