Język angielski
Logo NEW-DENT

BLOG

implanty

Po jakim czasie od usunięcia zęba można wstawić implant?

Obecnie implantologia stomatologiczna umożliwia łatwą i bezbolesną odbudowę utraconego uzębienia. Dzięki temu nie dochodzi do dalszych chorób jamy ustnej. Ważne jest, aby wstawiane implanty były bezpieczne i wykonane z wysokiej jakości materiałów. Niektórzy jednak zastanawiają się, po jakim czasie od wyrwania zęba można wstawić implant.

Ile trzeba czekać na wstawienie implantu?

Braki w uzębieniu są problemem nie tylko estetycznym, ale również funkcjonalnym. Powodują kłopoty z gryzieniem, a sąsiednie zęby mogą zacząć się przemieszczać w stronę luki po zębie. Z tego powodu, jeśli nie ma do tego żadnych przeciwwskazań, implant należy wszczepić jak najszybciej po usunięciu zęba. Kiedy należy wstawić implant? Najlepiej oceni to stomatolog, który zaleci odpowiedni termin do implantacji, gdyż zależy to od sytuacji klinicznej u pacjenta. Odpowiednia diagnoza pozwala uniknąć powikłań po wykonanym zabiegu. Warto wiedzieć, że istnieje implantacja natychmiastowa, wczesna i późna.

W przypadku implantacji natychmiastowej usuwa się ząb i na tej samej wizycie wszczepia się implant w miejscu po usuniętym zębie. W przypadku implantacji wczesnej zabieg implantacji wykonuje się od 2 do 3 miesięcy po usunięciu zęba. Implantacja późna oznacza wprowadzenie implantu później niż 3 miesiące po utracie zęba. Najbardziej rekomendowane są implantacje natychmiastowe i wczesne, jednak muszą być dla nich odpowiednie warunki miejscowe, to znaczy odpowiednia ilość kości i tkanek miękkich oraz brak ostrego stanu zapalnego. Niekiedy przed zabiegiem implantacji wykonuje się rekonstrukcję kości lub przeprowadza się podniesienie dna zatoki szczękowej. W takiej sytuacji zazwyczaj należy poczekać nawet do kilku miesięcy ze wstawieniem implantu.

Ponadto wyróżnia się implantację jednoetapową i dwuetapową.
W implantacji jednoetapowej jest jeden zabieg chirurgiczny, polegający na wszczepieniu implantu i przykręceniu śruby gojącej lub korony tymczasowej, które przechodzą przez dziąsło. Tkanki miękkie goją się wokół tych elementów. W przypadku implantacji dwuetapowej, są dwa zabiegi chirurgiczne. Po wszczepieniu implantu zakłada się śrubę zamykającą i zszywa się dziąsło tak aby całkowicie zakrywało implant. Następnie po 3-6 miesiącach należy wykonać drugi zabieg aby implant odsłonić i zamienić śrubę zamykającą na gojącą, która przechodzi już przez dziąsło.

Przeciwwskazaniami do wstawienia implantu są: wiek poniżej 16 lat, cukrzyca, ciąża, choroby nowotworowe, paradontoza, choroby jamy ustnej oraz zaawansowana osteoporoza. Ważne jest, aby zabieg przeprowadził specjalista, który ma już spore doświadczenie w implantologii oraz ciągle poszerza swoją wiedzą na kursach i szkoleniach. Metody leczenia powinny być bezpieczne i dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta. W nowoczesnych gabinetach stomatologicznych można zadbać o to, by mieć zdrowy i piękny uśmiech, a co za tym idzie lepsze samopoczucie i większą pewność siebie.

copyright 2022 - wszelkie prawa zastrzezone|realizacja: Clearsense
Polityka prywatności