Powiedz ,,nie” bólowi. Znieczulenia stosowane w stomatologii
Wielu pacjentów unika wizyt u dentysty głównie z obawy przed bólem, jaki może pojawić się podczas wykonywania zabiegów. Tymczasem lęk ten okazuje się całkowicie nieuzasadniony, gdyż obecnie w gabinetach stomatologicznych wykorzystywane są nowoczesne, skuteczne i bezpieczne metody znieczuleń, które całkowicie eliminują dolegliwości bólowe.
Podstawowe rodzaje znieczuleń stomatologicznych
Najczęściej wykonywane są znieczulenie powierzchowne, a więc takie, które aplikowane są przed zabiegiem w postaci kremu, żelu, aerozolu lub plastra. Sprawdzają się w przypadku zabiegów higienizacyjnych.
Podczas bardziej zaawansowanych działań stomatologicznych, np. przy zabiegach leczniczych, ekstrakcji zębów górnych lub dolnych siekaczy, wdrażane jest znieczulenie nasiękowe. Jest to zastrzyk w dziąsło w bezpośredniej okolicy zęba, który ma być poddany zabiegowi. Po aplikacji komórki nerwowe nie przewodzą bodźców czuciowych, a więc u pacjenta przez krótki czas może pojawić się brak czucia w dziąsłach, policzku i języku.
Kolejny rodzaj to znieczulenie przewodowe, które polega na wstrzyknięciu substancji o właściwościach znieczulających bezpośrednio w sąsiedztwie nerwu zębodołowego. W wyniku tego pozbawione czucia zostają wszystkie zęby i dziąsło po jednej stronie żuchwy. Chociaż metoda ta jest bardzo skuteczna, to jednak proces aplikacji jest dość nieprzyjemny, a pacjent może odczuwać wyraźne zesztywnienie połowy dolnego piętra twarzy. Efekty znieczulenia mogą utrzymywać się nawet do kilku godzin.
Znieczulenie śródwięzadłowe stosowane jest m.in. w stomatologii zachowawczej, protetyce, pedodoncji, endodoncji. Polega na wprowadzeniu igły z preparatem znieczulającym do ozębnej przy użyciu strzykawek ciśnieniowych.
Znieczulenie mikroprocesorowe w gabinecie New-Dent
Alternatywnym sposobem podawania preparatów znieczulających jest tzw. znieczulenie mikroprocesorowe, stosowane w gabinetach New-Dent. Wykorzystywane jest w tym celu specjalne urządzenie, SLEEPER ONE, które aplikuje wszystkie rodzaje znieczuleń miejscowych, poza transkortykalnymi. Metoda ta jest szczególnie zalecana w przypadku leczenia dzieci oraz osób wrażliwych na ból czy odczuwających lęk przed zastrzykami. Znieczulenie wykonywane jest specjalną końcówką sterowaną elektronicznie. Pacjent nie odczuwa bólu ani dyskomfortu w wyniku rozpierania przy aplikacji preparatów znieczulających. Znieczulenie mikroprocesorowe wykazuje też wyjątkową skuteczność działania.