Język angielski
Logo NEW-DENT

BLOG

Young woman with perfect skin clean and white teeth

Profilaktyka stomatologiczna – lepiej zapobiegać niż leczyć

Wielu z nas z dzieciństwa pamięta jeszcze strach przed dentystą i bolesnym borowaniem zęba dotkniętego próchnicą. Obecnie dostępny jest bardziej nowoczesny sprzęt i możliwość użycia znieczulenia jak najbardziej dopasowanego do pacjenta, jednak wśród niektórych z nas pozostaje jeszcze trochę obaw i niepewności, zanim wejdziemy do gabinetu stomatologicznego. Jak temu zaradzić? Przede wszystkim nie zapominać o regularnych wizytach kontrolnych, na których upewnimy się, czy wszystko w porządku z naszymi zębami i będziemy mogli rozwiązać wszelkie pojawiające się problemy w bardzo wczesnym stadium. Lekarz dentysta doradzi nam również zabiegi profilaktyczne, które oczyszczą i wzmocnią nasze zęby, dzięki czemu staną się one bardziej odporne na ataki różnego typu bakterii.

Dostępne zabiegi

Profilaktyka stomatologiczna w gabinecie obejmuje różnego rodzaju zabiegi, które pozwalają zapobiegać rozwijaniu się próchnicy, chorób przyzębia i jamy ustnej. Są to między innymi:

– Skaling, czyli usuwanie kamienia z zębów za pomocą ręcznych lub mechanicznych skalerów generujących drgania. Po przyłożeniu takiego urządzenia do powierzchni zęba kamień zaczyna pękać i dzięki temu można łatwo go usunąć. Jeśli nie ma szczególnych wskazań, taki zabieg wykonuje się 1-2 razy w ciągu roku.

– Piaskowanie, to znaczy usuwanie osadów nazębnych i przebarwień za pomocą urządzenia kierującego strumień piasku dentystycznego na zęby. Zabieg ten można stosować jako uzupełniający po wykonaniu skalingu.

– Fluoryzacja (lakierowanie) polegająca na pokrywaniu powierzchni zębów cienką warstwą preparatu z fluorem, dzięki czemu stają się one mocniejsze i odporniejsze na ataki bakterii próchnicowych.

– Lakowanie, które polega na wypełnianiu bruzd na powierzchniach żujących zębów mlecznych i trzonowych przy użyciu specjalnego laku szczelinowego. Zabieg ten wykonuje się zwykle u dzieci, kilka miesięcy po wyrżnięciu się zębów, gdy nie zostały one jeszcze zaatakowane przez próchnicę.

copyright 2022 - wszelkie prawa zastrzezone|realizacja: Clearsense
Polityka prywatności