Język angielski
Logo NEW-DENT

BLOG

proteza

Proteza częściowa kontra całkowita – kiedy zdecydować się na którą?

Protezy częściowe lub całkowite wykonuje się z tworzywa akrylowego. Jedno i drugie rozwiązanie ma swoje określone zastosowania. Nad wykonaniem jednej z nich musimy się zwykle zastanowić w obliczu konieczności usunięcia zębów, szczególnie jeśli tracimy ich większą ilość. Czym więc się one między sobą różnią i kiedy powinniśmy zdecydować się na wykonanie którejś z nich?

Rozróżnienie protez częściowych i całkowitych

Usługi protetyczne w gabinetach dentystycznych obejmują m.in. przygotowanie protez całkowitych, które zastosowanie znajdują w przypadkach bezzębia, tj. gdy nie ma żadnego zęba w szczęce lub żuchwie. Proteza całkowita składa się z akrylowej płyty i zatopionego w niej zestawu sztucznych zębów. Protez ta, dzięki odpowiedniemu kształtowi i otoczeniu przez tkanki miękkie przysysa się do podłoża. Z kolei proteza częściowa jest rozwiązaniem dla pacjentów, u których zachowanych zostaje część własnych zębów. Taka opcja posiada dodatkowo specjalne klamry, które dają możliwość mocowania sztucznych zębów do naszych własnych, co zapewnia zdecydowanie większą stabilność – są to uzupełnienia protetyczne, nazywane uzupełnieniami śluzówkowymi. Co to oznacza? Takie uzupełnienia sprawiają, że siła, powstająca przy przeżuwaniu pokarmu zostaje przeniesiona na błonę śluzową, która wyściela jamę ustną w szczęce lub żuchwie. Innym, zdecydowanie lepszym rodzajem protez częściowych są protezy szkieletowe. Protezy te mają metalową konstrukcję (szkielet), klamry oraz specjalne wypustki, którymi opierają się o zęby własne pacjenta. Dzięki temu siły zgryzowe przenoszone są bardziej fizjologicznie i nie dochodzi do nadmiernego przeciążenia podłoża. Zajmują także zdecydowanie mniej miejsca w jamie ustnej niż protezy częściowe akrylowe i są bardziej higieniczne.

Protezy wyjmowane każdego rodzaju w początkowym użytkowaniu mogą sprawiać pacjentowi trudności. Konieczne jest przyzwyczajenie się do ich obecności i wykorzystywania. Z pewnością uwagę naszą zwróci fakt, że poziom wydolności naszego żucia, wprawdzie zdecydowanie wyższy, niż gdy pozostawimy braki zębowe, jednak w dalszym ciągu będzie dużo niższy niż w przypadku uzębienia naturalnego. W związku z tym, jeśli odpowiednim rozwiązaniem w naszym przypadku będzie proteza akrylowa, czy to częściowa, czy całkowita, pokarm powinniśmy przeżuwać wolniej i dłużej.

Co jeszcze warto wiedzieć o protezach akrylowych?

Protezy akrylowe są wysoce dostępne i stosunkowo tanie w porównaniu do innych rozwiązań protetycznych, w związku z czym zdecydowanie często są wybierane przez pacjentów, jako podstawowe leczenie protetyczne. Z pewnością jednak nie będą to nasze prawdziwe zęby, odczucia z nimi związane będą inne i będziemy potrzebowali czasu, żeby się przystosować.

copyright 2022 - wszelkie prawa zastrzezone|realizacja: Clearsense
Polityka prywatności