Język angielski
Logo NEW-DENT

BLOG

implant a proteza

Różnice między implantem a protezą zębową

Implanty, korony, mosty i protezy mają podobne zastosowanie – służą do uzupełnienia braków w uzębieniu. Zanim jednak zdecydujemy się na jedną lub drugą z metod, warto dowiedzieć się, jakie występują między nimi różnice.

Czym różni się konwencjonalna protetyka od implantologii?

Ubytek po usuniętym zębie powinien zostać jak najszybciej uzupełniony – w przeciwnym razie może dojść do migracji i rotacji sąsiednich zębów, zaniku kości wyrostka zębodołowego czy innych poważnych nieprawidłowości i problemów. By móc dokonać wyboru pomiędzy tradycyjnymi protezami i implantami, powinniśmy znać ich najważniejsze cechy.

  • Implantologia – uzupełnienia oparte na implantach śródkostnych

Zastosowanie implantów zębowych zapewnia najbardziej naturalny efekt i maksymalną wygodę użytkowania. Implanty wykorzystywane są wtedy, gdy konieczne jest uzupełnienie ubytku po jednym, kilku lub wszystkich zębach. Rolę korzenia zęba pełni tutaj tytanowa śruba, którą wkręca się w kość wyrostka zębodołowego. Ponieważ tytan i jego stopy to materiały biozgodne z ludzkim organizmem, po założeniu śruby następuje proces osseointegracji – czyli połączenia jej powierzchni z tkanką kostną. Implanty zębowe mogą służyć jako nośniki stałych uzupełnień protetycznych, takich jak mosty i pojedyncze korony porcelanowe, lub też jako stabilizacja dla protezy ruchomej.

  • Konwencjonalna protetyka – uzupełnienia oparte na zębach lub dziąsłach

Gdy zachodzi potrzeba uzupełnienia kilku lub więcej braków, także w sytuacji, gdy pacjent utracił wszystkie zęby a nie można zastosować implantów do umocowania mostów lub protez wykorzystuje się własne zęby i dziąsła pacjenta.

Jeszcze kilka lat temu leczenie protetyczne kojarzyło się z nienaturalnie wyglądającymi protezami ruchomymi, które sprawiały pacjentom dyskomfort i mogły poruszać się podczas mówienia czy jedzenia. Współczesne technologie i materiały pozwalają jednak na uzyskanie w pełni komfortowego i atrakcyjnego wizualnie efektu. Wymienić można tu m.in. korony i mosty porcelanowe mocowane na stałe na zębach własnych pacjenta. Do przywracania zniszczonym zębom estetycznego wyglądu służą licówki porcelanowe – czyli cienkie płatki porcelany cementowane na przedniej części zęba. Założenie licówek zalecane jest tym osobom, które cierpią z powodu nieestetycznych przebarwień, nieatrakcyjnego kształtu zębów czy pęknięć szkliwa.

Oprócz tego leczenie protetyczne może też obejmować uzupełnienie ruchome w postaci tzw. protez szkieletowych, które dzięki klamrom i zatrzaskom zostają w pewny i solidny sposób zamocowane do pozostałych zębów. Możemy przy tym zdecydować się na wariant bezklamrowy, który nie posiada widocznych metalowych elementów. Do innych metod leczenia protetycznego należą m.in. protezy elastyczne, protezy natychmiastowe czy szyny zgryzowe i relaksacyjne.

Dla osób noszących protezy całkowite przygotowano specjalną, minimalnie inwazyjną metodę ich unieruchamiania – tzw. komfortową protezę. Obejmuje ona wykorzystanie niewielkich implantów dentystycznych oraz silikonowego elementu podtrzymującego umieszczonego w protezie. Komfortowa proteza to gwarancja stabilizacji noszonej protezy, a tym samym zachowania atrakcyjnego wyglądu i redukcji dyskomfortu podczas jej użytkowania.

Wymienione sposoby leczenia protetycznego i implantologicznego muszą być ściśle dostosowane do potrzeb i stanu zdrowia pacjenta. Dlatego każdy z zabiegów poprzedzany jest konsultacją, podczas której lekarz przeprowadza wnikliwy wywiad i zaleca metody, które sprawdzą się w danym przypadku.

copyright 2022 - wszelkie prawa zastrzezone|realizacja: Clearsense
Polityka prywatności