Język angielski
Logo NEW-DENT

BLOG

dentysta

Usunięcie ósemek – kiedy należy zgłosić się do chirurga stomatologa?

Czasami zdarza się tak, że mimo regularnych wizyt w gabinecie stomatologicznym i odpowiedniej higieny jamy ustnej ząb kwalifikuje się do ekstrakcji. Szczególnie podatne na rozwój bakterii i stanów zapalnych są zęby mądrości, ponieważ znajdują się w trudno dostępnym do wyczyszczenia miejscu. Ponadto w przypadku niektórych pacjentów bywa też tak, że ósemki są zębami całkowicie lub częściowo zatrzymanymi. Wówczas również zalecane jest usunięcie ich. W jakich przypadkach taki zabieg musi być przeprowadzony przez chirurga stomatologa?

Kiedy trzeba zgłosić się do chirurga stomatologa? 

Czasami zdarza się tak, że ekstrakcję zęba można przeprowadzić u dentysty, który nie specjalizuje się w chirurgii. Jednak w przypadku przeprowadzenia skomplikowanej ekstrakcji konieczne jest udanie się do chirurga stomatologa. Poziom trudności takiego zabiegu może być określony przez wewnątrzustne badanie oraz ocenę badań obrazowych, czyli RTG albo tomografii komputerowej.

O konieczności chirurgicznego usunięcia zębów mądrości najczęściej decyduje jej położenie w łuku zębowym oraz stan zdrowia, na przykład zaawansowane zmiany próchnicze. Oprócz tego do specjalisty muszą się nierzadko udać też osoby, które planują rozpocząć leczenie ortodontyczne. Dzieje się tak, ponieważ ósemki mogą prowadzić do dystalizacji zębów bocznych albo stłoczenia przednich.

Jak przebiega zabieg chirurgicznego usuwania zębów mądrości?  

Mimo tego, że wiele osób obawia się zabiegów z zakresu chirurgii stomatologicznej, to często okazują się bezbolesne. Wszystko dzięki temu, że lekarz na początku dobiera odpowiednie znieczulenie. Następnie w celu ułatwienia wyrwania zęba i zmniejszenia ryzyka uszkodzenia tkanek, które znajdują się w jego najbliższym otoczeniu, często decyduje się na nacięcie błony śluzowej i rozseparowanie korzeni ósemki.

Po rozchwianiu korzeni dłutem ząb mądrości jest wyciągany przez kleszcze chirurgiczne. Czasami zdarza się tak, że zabieg kończy się założeniem szwów. Najważniejsze jest, aby pacjent przestrzegał zaleceń lekarza, jeżeli chodzi o postępowanie po zabiegu, dzięki czemu rekonwalescencja przebiegnie szybciej.

copyright 2022 - wszelkie prawa zastrzezone|realizacja: Clearsense
Polityka prywatności