Utrwalenie efektów leczenia ortodontycznego – o czym należy pamiętać?
Wiele osób uważa, że moment, w którym zdejmą aparat ortodontyczny, będzie jednocześnie zakończeniem procesu ich leczenia. Niestety sytuacja wygląda nieco inaczej. Jeśli zależy nam na tym, aby efekty, jakie osiągnęliśmy utrzymały się trwale, to konieczne będzie zastosowanie terapii retencyjnej. W zależności od wyjściowej wady zgryzu i metody jaką prowadzone było leczenie ortodontyczne lekarz dobiera odpowiedni aparat retencyjny oraz ustala przez jaki czas należy go stosować. Jakie są zatem metody na utrwalenie wyniku leczenia?
Retencja ortodontyczna – co to takiego i jak się ją prowadzi?
Pojęcie retencji może nieco odstraszać, jeśli nie wiemy o co chodzi. Jednak ortodonci uspokajają. Polega ona na stabilizacji zgryzu, który skorygowaliśmy. Niestety, natura i biologia naszego organizmu sprawia, że nawet, gdy już doprowadzimy do właściwego ustawienia zębów, to po zdjęciu aparatu nasze ciało samoistnie próbuje je ustawić w pierwotnych pozycjach. Dzieje się tak z różnych przyczyn, między innymi dlatego, aparat więzadłowy którym umocowane są zęby w kości wymaga długiego czasu na zaadaptowanie się do nowych warunków. Innymi mechanizmami są oddziaływanie warg i języka na zęby. Konieczność stosowania długotrwałej retencji dotyczy w głównej mierze osób dorosłych, które zdecydowały się na korektę zgryzu, a przez większość swojego życia miały nieprawidłowo ustawione zęby.
W związku z tym jeśli zakończymy noszenie aparatu, czyli leczenie ortodontyczne, konieczne i równie ważne jest przeprowadzenie leczenia retencyjnego, czyli po prostu utrwalenia uzyskanych wyników. Polega ono na utrzymaniu zębów w nowej pozycji przez odpowiednio długi czas, aby otaczające tkanki odpowiednio zaadaptowały się i przebudowały. Aby proces ten przebiegł prawidłowo i stary wygląd uzębienia nie wrócił, musimy postępować ściśle wedle zaleceń naszego ortodonty. Lekarz może wykonać wyjmowane aparaty retencyjne w postaci płytek lub nakładek lub założyć stały retainer w postaci drucika przyklejonego po wewnętrznej stronie zębów. W większości przypadków niezbędne jest przychodzenie na wizyty kontrolne, aby można było sprawdzić czy proces przebiega prawidłowo.
Co jeszcze warto wiedzieć o leczeniu stabilizującym?
Początkowo aparaty retencyjne nosi się zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy, jednak z czasem wystarczające staje się ich zakładanie jedynie w ciągu dnia. Jako że proces prostowania zębów jest zwykle bardzo czasochłonny i nierzadko kosztowny, to powinniśmy z tożsamą powagą podejść do kwestii leczenia uzupełniającego i utrwalającego. Na szczęście, u zdecydowanej większości pacjentów, aparat retencyjny stosuje się przez określony czas np. 12 miesięcy i później można go odłożyć. Jednak w niektórych przypadkach, gdy nawrót wady zgryzu jest bardzo prawdopodobny należy nosić stały retainer maksymalnie długo, nawet przez wiele lat. Do zaleceń lekarza należy się więc ściśle stosować, a jeśli dojdzie do uszkodzenia naszego aparatu retencyjnego lub jego zgubienia to koniecznie należy jak najszybciej udać się na wizytę w celu wykonania nowego.